Dokument o Zbigniewie Brzezińskim w TVN

Czterech Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, 39. prezydent Stanów Zjednoczonych, byli i obecny prezydenci Polski, amerykańscy sekretarze stanu i doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. To między innymi oni kreślą portret wybitnego politologa i analityka, doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy Cartera – Profesora Zbigniewa Brzezińskiego w dokumencie Katarzyny Kolendy-Zaleskiej pod tytułem „Strateg”. To opowieść o polityce, trudnych wyborach i o tym jak w odpowiedzialnie moralny sposób wpływać na bieg wydarzeń na świecie.

Dokument mówi o negocjacjach pokojowych w Camp David, zimnej wojnie i interwencji radzieckiej w Afganistanie, dramatycznej akcji odbicia amerykańskich zakładników w Teheranie, o Solidarności i wyborze Papieża Jana Pawła II. To także opowieść o nieprzeciętnych więzach rodzinnych, miłości i trudach godzenia pracy z wychowywaniem dzieci.

Film oparty jest na obszernym wywiadzie ze Zbigniewem Brzezińskim, na rozmowach z jego współpracownikami, z wybitnymi postaciami światowej polityki. Zawiera też rozmowy z żoną, córką i synami Profesora, którzy do tej pory nigdy na jego temat nie wypowiadali się publicznie. Ujawnia wiele niepublikowanych dotąd dokumentów, w tym akta tajnej polskiej służby bezpieczeństwa, która latami inwigilowała Zbigniewa Brzezińskiego.

To także opowieść o losie emigranta, który pokonując wiele przeszkód, uprzedzeń i uwarunkowań doszedł do elitarnych stanowisk w najpotężniejszym mocarstwie świata. Egzystencja Polaka pokazana jest na tle najważniejszych wydarzeń XX wieku. Film jest też próbą odpowiedzi na pytania dotyczące roli Brzezińskiego w upadku komunizmu w doprowadzeniu do porozumienia na Bliskim Wschodzie. Nie unika też kontrowersyjnych kwestii jak choćby oskarżeń, które od lat padają pod adresem Profesora – czy był ojcem chrzestnym Al-kaidy?

„Strateg” już 6 stycznia 2014 roku o godzinie 22:20 w TVN.

Źródło: TVN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *