Dokument w Telewizji Polskiej

Dokument w TVP to historie, w które trudno uwierzyć. Biografie sławnych i nieznanych. Dziennikarskie śledztwa odkrywające często trudną do zaakceptowania prawdę.

„Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim”
Historia działacza antykomunistycznej opozycji w PRL oraz urzędnika państwowego III RP (m. in. wiceprezes IPN), który 10 kwietnia 2010 zginął pod Smoleńskiem. O jego drodze życiowej opowiadają przyjaciele, znajomi oraz dawni działacze opozycyjni.
Emisja: sobota, 30 listopada, godzina 21:45, TVP Historia

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Taniec trzcin”
Taniec Trzcin to doroczne święto w Suazi, w trakcie którego król wybiera kolejną żonę spośród uczestniczek tanecznego orszaku. Święto staje się pretekstem do pokazania istotnego problemu mieszkańców tego regionu. Według raportu ONZ w ciągu najbliższych lat na AIDS ma umrzeć ponad połowa nastolatków z Suazi…
Emisja: poniedziałek, 2 grudnia, godzina 23:05, TVP1/HD

Czy świat oszalał? – „Atomowy sekret Iranu”
Dążenie Iranu do posiadania arsenału jądrowego jest skutecznie blokowane przez inne państwa. W filmie poznajemy kulisy negocjacji, nakładania sankcji oraz zamachów terrorystycznych na Bliskim Wschodzie.
Emisja: poniedziałek, 2 grudnia, godzina 23:50, TVP2/HD

Świat bez fikcji – „W poszukiwaniu carskich skarbów”
Film przedstawia historię carskiego rodu Romanowów oraz zgromadzonych przez nich skarbów, które zaginęły po roku 1917. Autorzy wraz z ekspertami oraz krewnymi rodziny wyruszają na wyprawę po muzeach i prywatnych domach aukcyjnych w poszukiwaniu zaginionych dzieł sztuki.
Emisja: wtorek, 3 grudnia, godzina 22:50, TVP2/HD

„Zagubiony żołnierz Hitlera”
Georg Gartner był jednym z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera. Został schwytany przez aliantów w 1943 roku i wysłany do Ameryki, gdzie wymknął się z ich rąk. Pod przybranym nazwiskiem ukrywał się w Stanach Zjednoczonych. Po czterdziestu latach oddał się w ręce władz.
Emisja: wtorek, 3 grudnia, godzina 23:00, TVP Historia

„Wielka ucieczka cenzora”
Film o Tomaszu Strzyżewskim – byłym cenzorze, który uciekł z PRL wywożąc przepisaną ręcznie księgę zapisów cenzury. Opowiada o swojej karierze zawodowej, decyzji o ucieczce oraz jej konsekwencjach. O jego wyczynie mówią między innymi Mirosław Chojecki i Eugeniusz Smolar.
Emisja: środa, 4 grudnia, godzina 21:25, TVP Historia

Szerokie tory – „Gruziński policjant”
W ramach przeprowadzonej reformy w gruzińskiej policji wymieniono aż 85 procent funkcjonariuszy. Jednocześnie wprowadzono bardzo surowe kary za łapówkarstwo. Dzięki skutecznym zmianom policja odzyskała zaufanie społeczeństwa.
Emisja: czwartek, 5 grudnia, godzina 21:25, TVP Historia

„72 godziny w Kopalni Generał Zawadzki”
W Kopalni Węgla Kamiennego „Generał Zawadzki” dochodzi do wypadku. Film opisuje przebieg akcji ratowniczej po katastrofie, do której doszło w Dąbrowie Górniczej.
Emisja: czwartek, 5 grudnia, godzina 23:30, TVP Historia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *