Dokument w Telewizji Polskiej

Niezwykłe historie, które warto znać. Nietuzinkowi ludzie, o których warto pamiętać. Fakty, które odbiły się echem na całym świecie. Telewizja Polska zaprasza na filmy dokumentalne.

Polacy w Rzymie i Watykanie – „Nestor Grojewski – Rzym to nasz wybór”
Nestor Grojewski założył w Rzymie restaurację „Crudop”, która od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce wśród rybnych restauracji w tym mieście. Opowiada o swoim rzymskim życiu, pracy, dzieciństwie i gotowaniu dla międzynarodowych gwiazd kina. – Rzym jest miastem, w którym jesteśmy z wyboru, ale ojczyzną jest Polska – mówi Grojewski.
Emisja: sobota, 10 maja, godzina 13:25, TVP2 HD

„Krystyna – ostatnia klasówka”
Film ukazujący dokonania Krystyny Bochenek. Żaden z jej projektów nie umarł wraz z nią. Były to takie przedsięwzięcia, które, jak się okazuje, można i należy kontynuować.
Emisja: sobota, 10 maja, godzina 15:00, TVP Polonia

Rodzinne oglądanie – „Wędrówki kontynentów – Pierścień ognia: Oceania”, Odc. 1./5.
Ziemia od momentu powstania ulega przemianom. Gigantyczne siły wypychały dna oceanów i zmieniały je w łańcuchy górskie, a niezwykłe tektoniczne kolizje tworzyły kontynenty. Te siły nadal są aktywne.
Emisja: niedziela, 11 maja, godzina 09:55, TVP2 HD

„Świadkowie XX wieku. Józef Piłsudski”
Film dokumentalny z 1935 roku o życiu marszałka Józefa Piłsudskiego. Autor sięgnął po wszelkie dostępne materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy i mapy.
Emisja: niedziela, 11 maja, godzina 19:50, TVP Historia

„Przyjaciele na 33 obroty” (Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski)
Film o przyjaźni dwóch światowej sławy grafików pochodzących z Polski. Obaj mieli odwagę opuścić ojczyznę, w której odnosili sukcesy, aby zmierzyć siłę swego talentu ze światem anglosaskiej sztuki pop.
Emisja: niedziela, 11 maja, godzina 23:15, TVP2 HD

„Co słychać sąsiedzie?”
25 lat po upadku żelaznej kurtyny i 10 lat po rozszerzeniu Unii Europejskiej trzy stacje telewizyjne z Polski i Niemiec – TVP2, MDR oraz Deutsche Welle – zdecydowały się dokonać bilansu doświadczeń po obu stronach granicy. Zachodzące zmiany reporterzy pokazują na przykładzie dwóch rodzin – Schubertów i Siwków.
Emisja: poniedziałek, 12 maja, godzina 22:50, TVP2 HD

„Nie ma szczęśliwych Kennedych”
Najstarszy z czterech braci, Joseph Patrick Kennedy Jr., zginął na wojnie w 1944 roku. Dwóch młodszych – John i Robert – zostało zastrzelonych. Dokument bazuje na materiałach z rodzinnego archiwum słynnego amerykańskiego klanu.
Emisja: poniedziałek, 12 maja, godzina 23:10, TVP Historia

Świat bez fikcji – „Kwatera Ł”
Latem 2012 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy polskiego podziemia antykomunistycznego.
Emisja: wtorek, 13 maja, godzina 22:50, TVP2 HD

„Misja”
Bohaterami filmu są kamilianie – ojciec Paweł Dyl i siostra Korina. Oboje niosą pomoc ubogim i upośledzonym – ojciec Paweł w Gruzji, a siostra Korina w Peru.
Emisja: środa, 14 maja, godzina 23:45, TVP Polonia

„Królowa Panoram”
Filmowa opowieść o historii Panoramy Racławickiej – od pomysłu jej powstania po czasy współczesne. Narratorem opowieści jest wrocławski historyk sztuki dr Rafał Eysmontt.
Emisja: czwartek, 15 maja, godzina 23:40, TVP Polonia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *