Film „Siostry” na antenie NOWA TV

25 marca na antenie telewizji NOWA TV odbędzie się premiera filmu fabularnego Leszka Wejcmana „Siostry”. W rolach głównych występują: Marie Carrour, Orina Krajewska oraz Anna Nehrebecka. Film został zrealizowany przy współpracy ZPR Media.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym NOWA TV

Pomysł na film powstał w więzieniu na Olszynce Grochowskiej, w którym Leszek Wejcman przez półtora roku prowadził ćwiczenia z twórczego pisania dla więźniarek. W efekcie tych zajęć powstał magazyn „W Kratkę”, w którym osadzone opisywały swoje więzienne życie. Te historie stały się kanwą dla „Sióstr”. Produkcja od strony warsztatowej zbliżona jest do dokumentu: kamera z ręki, rwany montaż, „zastana” scenografia i rekwizyty.

Filmowcy rzadko mają okazję, aby zbliżyć się do środowiska więźniów i odkryć ich prawdziwy świat. Postać głównej bohaterki jest wzorowana na kobietach odsiadujących wyroki. Osadzone poprawiały dialogi, dbały o autentyczność motywów i wierne odwzorowanie więziennej codzienności. Film ma otworzyć oczy na problemy osób po wyrokach. Pokazać ich autentyczne lęki, zagrożenia, uczucia. Jak to się dzieje, że tak wielu ludzi wraca za kratki? Na czym polega odrzucenie? – tak o filmie mówi Leszek Wejcman, dokumentalista, scenarzysta i reżyser „Sióstr”.

Film opowiada historię dwóch sióstr. Kaśka (w tej roli debiutująca Marie Carrour) po dwuletniej odsiadce wychodzi na wolność. Dziewczyna ma za sobą niechlubną przeszłość: narkotyki, przemyt, udział w grupie przestępczej. W wyjściu na prostą pomaga jej, wiodąca ustabilizowane życie korporacyjnej singieki, siostra Marta (Orina Krajewska). Kobiety zawierają umowę: Kaśka przysięga, że nigdy nie wróci za kratki, a Marta zawsze i we wszystkim będzie ją wspierać. Budowanie zwykłego życia wymaga od Kaśki ogromnego wysiłku. Dziewczyna musi zmierzyć się z bezdusznością urzędników, policją, znajomymi z półświatka, a wreszcie – sama ze sobą. Pomimo szczerych chęci była więźniarka „na nowej drodze życia” popełnia dramatyczne błędy…

W filmie wystąpili m.in. Marie Carrour (Kaśka), Orina Krajewska (Marta), Anna Nehrebecka (Kuratorka), Maria Niklińska (Dziewczyna Gangstera), Miron Jagniewski (Mirek), Arkadiusz Gołębiowski (Typ), Tomasz Oświeciński (Gangster), Paweł Izdebski (Barman), Maciej Nawrocki (Prawnik). Jako ilustracje muzyczne w obrazie „Siostry” wykorzystano utwory m.in. Vienia, zespołu Rysy i formacji Salvation Plaza.

„Siostry”

Premiera: sobota, 25 marca, godzina 21:35

Źródło: Grupa ZPR Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *