Grażyna Torbicka z nowym programem w Kino Polska

9 maja o godzinie 20:00 widzowie Kino Polska obejrzą nowy program Grażyny Torbickiej, przygotowany z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia Studia Filmowego TOR.

W 2017 roku przypada 50 rocznica powstania Studia Filmowego TOR – zespołu, w którym swoje dzieła kręcili twórcy tej miary co Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Janusz Majewski czy Kazimierz Kutz. Pół wieku TORu to 116 filmów, liczne nagrody, sukcesy festiwalowe w Polsce i poza granicami, ale też spotkania wybitnych twórczych osobowości i setki anegdot.

Przynajmniej część z nich będzie można poznać dzięki nowemu programowi Grażyny Torbickiej, który przygotowała we współpracy z Kino Polska. Wybitna dziennikarka telewizyjna rozmawia w nim z wieloletnim dyrektorem TOR, Krzysztofem Zanussim. Reżyser porównuje Studio do delikatesów specjalizujących się wyłącznie w towarach najwyższej jakości, opowiada też jednak przykładowo, jak forsował produkcję przez TOR kultowych teraz, nawet jeśli czasem niezbyt wyrafinowanych komedii Stanisława Barei. Ale rozmowa wychodzi też poza historie o kulisach powstawania najgłośniejszych filmów i współpracy z wielkimi reżyserskimi indywidualnościami. Dwójka pasjonatów kina dyskutuje więc choćby o powinnościach intelektualistów… i wyzwaniach, jakie przed kinem stawia rozwój Internetu.

Maj w Telewizji Kino Polska

Grażyna Torbicka rozmawiała także z wiceszefową TOR, Ireną Strzałkowską, prawdziwą skarbnicą anegdot. Najbardziej soczyste historie – między innymi o słynnej TORowej kanapie, na której siedziały absolutnie wszystkie tuzy polskiej kinematografii – pojawią się w emitowanych na antenie Kino Polska programach „Między filmami”, a także na kanale Kino Polska w serwisie YouTube.

Rozmowie z Krzysztofem Zanussim towarzyszy emisja jego „Kontraktu” – poruszającej historii młodych ludzi, buntujących się przeciwko pragmatycznym do bólu rodzicom i teściom, zmieniającym ich ślub w transakcję handlową. W kolejne wtorkowe wieczory widzowie Kino Polska zobaczą też inne wybitne filmy wyselekcjonowane z bogatej historii Studia Filmowego TOR: „300 mil do nieba” Macieja Dejczera, „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego i „Magnata” Filipa Bajona.

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *