Grudzień w Kino Polska

Czy western może rozgrywać się w Bieszczadach? A może na Kresach? W grudniu Kino Polska spróbuje przekonać widzów, że jest to jak najbardziej możliwe.

Magdalena Zawadzka w rozmowie z Magdaleną Juszczyk w „Programie obowiązkowym” (niedziela, 7 grudnia, godzina 14:30) stwierdziła, że bardziej niż na setkach ról zależało jej zawsze na tych kilku, które zapadają w pamięć i stają się ikoniczne. Taka właśnie jest jej Baśka w „Przygodach pana Michała” – telewizyjnej wersji „Pana Wołodyjowskiego”, którą Kino Polska będzie pokazywać przez cały grudzień od wtorku 2 grudnia 2014 roku. Można patrzeć na ten serial jak na prawdziwy „eastern”, czyli polską wersję klasycznego amerykańskiego gatunku: pułkownik Wołodyjowski dowodzi odosobnioną stanicą gdzieś na Dzikich Polach, w chaosie podjazdowej wojny z Turcją…

Oprócz wspaniałych ról Magdaleny Zawadzkiej, Tadeusza Łomnickiego czy Daniela Olbrychskiego „Przygody pana Michała” zapadają w pamięć także z powodu muzyki – choćby znanej chyba każdemu „Pieśni o małym rycerzu”. Napisał ją nieodżałowany Wojciech Kilar, którego pierwsza rocznica śmierci przypada 29 grudnia. O postaci kompozytora i jego twórczości opowie krytyk filmowy Jacek Szczerba w „Programie obowiązkowym” w niedzielę 28 grudnia o godzinie 14:25. Na styczeń zaś Kino Polska przygotowuje już przegląd filmów z muzyką Kilara.

Całkiem świadomie w westernową poetykę wpisał się Aleksander Ścibor-Rylski swoimi „Wilczymi echami” (sobota, 20 grudnia, godzina 11:35). Mamy tu i samotnego sprawiedliwego, i gang rządzący miasteczkiem, i skorumpowanego szeryfa, a to wszystko w niebezpiecznych pustkowiach Bieszczad tuż po wojnie. Więcej ciekawostek o filmie – choćby o Bruno O’yi, estońskim piosenkarzu grającym główną rolę – opowie przed projekcją Stanisław Janicki w „Kalejdoskopie polskiego filmu” (sobota, 20 grudnia, godzina 11:00).

W grudniu nie zabraknie też jednak polskich filmów z ostatnich lat. Obok „Komornika” Feliksa Falka (sobota, 20 grudnia, godzina 22:05), „Sztuczek” Andrzeja Jakimowskiego (sobota, 6 grudnia, godzina 21:25) czy „Boiska bezdomnych” Kasi Adamik (sobota, 13 grudnia, godzina 20:05) na antenie Kino Polska będzie też można zobaczyć ciepłą, świąteczną „Hanię” (środa, 24 grudnia, godzina 20:40) wybitnego operatora Janusza Kamińskiego, tym razem w funkcji reżysera, z Agnieszką Grochowską i Łukaszem Simlatem w głównych rolach. Z kolei jedna z gwiazd „Obywatela” Jerzego Stuhra, Sonia Bohosiewicz, pojawi się jako gość „Programu obowiązkowego” (środa, 31 grudnia, godzina 20:45).

Telewizja Kino Polska wciąż bierze na pokład nowych pasażerów chcących wyruszyć w „Kabaretowy rejs”. Ten cykl, zbierający najlepsze skecze ukochanych przez publiczność polskich kabaretów, oglądać można w poranki od poniedziałku do soboty po godzinie 9:00, a także w czwartkowe, piątkowe i niedzielne popołudnia. Również sylwester upłynie w kabaretowym nastroju – wieczór z najlepszymi skeczami rozpocznie się już o godzinie 17:45 i potrwa do rana. Załogant „Rejsu”, Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru, będzie także gościć w „Programie obowiązkowym” (środa, 3 grudnia, godzina 19:35).

Nowy Rok rozpocznie się od pierwszych odcinków „Wojny domowej” (czwartek, 1 stycznia, godzina 8:55), ale najważniejszym wydarzeniem będzie niewątpliwie premiera zrekonstruowanych cyfrowo „Popiołów” Andrzeja Wajdy (czwartek, 1 stycznia, godzina 13:15) z pamiętną rolą młodziutkiego Daniela Olbrychskiego.

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *