„Karski” Magdaleny Łazarkiewicz w Studiu Teatralnym Dwójki

Rok 2014 ogłoszono Rokiem Jana Karskiego. W tym roku przypada również setna rocznica urodzin emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji Studio Teatralne Dwójki w niedzielę 28 grudnia 2014 roku o godzinie 22:50 pokaże premierę spektaklu „Karski” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz i z Łukaszem Simlatem w roli tytułowej.

Sztuka o Janie Karskim to przedsięwzięcie łączące teatr z historyczną literaturą faktu, w którym będą wykorzystane nowoczesne techniki opracowania zdjęć dokumentalnych, estetycznie nawiązujące do „telewizyjnej sceny faktu”. Widowisko rozgrywać się będzie na kilku płaszczyznach narracyjnych. Część współczesna opowiada o dwojgu młodych ludzi (w tych rolach: Julia Kijowska i Piotr Głowacki), realizatorach, którzy w pośpiechu pracują nad fabularyzowanym dokumentem o Karskim (Łukasz Simlat).

Na część historyczną złożą się fragmenty zainscenizowanych na potrzeby dokumentu scen opowiadających epizody z życia Karskiego z okresu wojny. Całości dopełni dyskurs na temat moralnych wyborów i dylematów Karskiego oraz ich znaczenia dla postaw młodych ludzi wobec współczesnego świata.

Chodzi nam o to, żeby postać Karskiego przefiltrować przez wrażliwość współczesnego widza, pokazać go poprzez optykę młodych ludzi, realizatorów filmu o Karskim, którzy z różnych pobudek podejmują się realizacji filmu o nim, a stopniowo, coraz bardziej, ta realizacja zahacza się o ich własne życiowe wybory a dylematy współczesnego świata niebezpiecznie rymują się z realiami „tamtych czasów” – mówi Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka spektaklu i współautorka scenariusza.

Jan Karski stał się międzynarodową ikoną walki o godność i prawa człowieka oraz sprzeciwu wobec totalitaryzmów. Niewiele jest we współczesnej historii Polski postaci, które w tak niezwykły sposób uosabiają uniwersalne wartości. Dramatyczny przebieg II wojny światowej, polityka aliantów i los europejskich, w tym polskich, Żydów, a także wypadki ludobójstwa po 1945 roku, sprawiły, że misja Jana Karskiego pozostała niedokończona. Przesłanie Jana Karskiego ma fundamentalne znaczenie dla pamięci zbiorowej społeczeństw w Polsce i na świecie.

„Karski”

Emisja: niedziela, 28 grudnia, godzina 22:50, TVP2 HD

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *