Kino Polska na festiwalu w Gdyni

Kino Polska jest zawsze tam, gdzie polskie filmy. Nie może więc zabraknąć jej także podczas jubileuszowego, 40. już Festiwalu Filmowego w Gdyni, którego kanał jest partnerem.

W 1974 roku centrum festiwalowego życia był wyłożony boazerią budynek NOT w Gdańsku. W 2015 roku w nowo otwartym, Gdyńskim Centrum Filmowym będzie można powrócić do tamtych pionierskich czasów dzięki wystawie „Rozmowy niekontrolowane”, zorganizowanej przez Kino Polska i Polską Agencję Prasową. Na zdjęciach reporterów PAP w oczy rzucają się najpierw wszechobecne papierosy i szerokie klapy sztruksowych marynarek. Dopiero po chwili widać coś ważniejszego: miasto i ludzi opanowanych przez filmową gorączkę. Reżyserzy dyskutują w kuluarach, konferencje prasowe przypominają wiece, ulice opanowane są przez festiwalowe plakaty, cierpliwi łowcy autografów wyczekują na gwiazdy ekranu, te już uznane i te dopiero wschodzące. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 15 września o godzinie 18:00.

Przyszłe gwiazdy reżyserii zostaną docenione w Konkursie Młodego Kina – statuetkę nagrody im. Lucjana Bokińca podczas gali 18 września wręczy im Bogusław Kisielewski, prezes Kino Polska TV S.A.

Kino Polska jest także głównym partnerem odbywającej się w Muzeum Miasta Gdyni, a przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawy „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”. To prezentacja dorobku jednego z największych mistrzów światowego kina – od „Noża w wodzie” po „Wenus w futrze” – poprzez zaskakujące czasem punkty widzenia artystów grafików z całego świata.

Do prywatnych kolekcji trafią zaś z pewnością zdjęcia zrobione dzięki „Pozdrowieniom z Gdyni” – akcji przygotowanej przez Kino Polska nie tylko dla uczestników festiwalu. Na skwerze pomiędzy Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym staną dwie fotościanki, na tle których każdy będzie mógł poczuć się jak celebryta. Tyle tylko, że głównym elementem każdej z konstrukcji będzie znany cytat z polskiego filmu. Na miejscu będzie też można zaopatrzyć się w pocztówki z kolejnymi cytatami, dzięki czemu zamiast widokówki z zachodem słońca można będzie wysłać do rodziny i przyjaciół cytat z „Przepraszam, czy tu biją?”, „Psów” czy „Dnia świra”. Zabawa nie kończy się po zmroku: dzięki pixelstickowi, urządzeniu do malowania światłem skomplikowanych obrazków, nocne zdjęcia będą co najmniej równie interesujące.

Kino Polska będzie też relacjonować Festiwal na antenie. W pofestiwalową niedzielę (27 września) kanał pokaże pierwszą z dwóch części specjalnego wydania „Programu obowiązkowego”. W festiwalowym studio w kinie Helios Magdaleny Juszczyk będzie rozmawiać z najważniejszymi postaciami tegorocznej edycji imprezy – zarówno nagradzanymi mistrzami, jak i debiutantami. Dzień wcześniej zaś ci, którzy nie wybiorą się do Gdyni, w dokumencie „Wystawa – w poszukiwaniu emocji” będą mogli zobaczyć archiwalne festiwalowe zdjęcia na swoich ekranach.

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *