KRRiT: kupuj radioodbiorniki z DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji informuje, że odbiór sygnału cyfrowego radia w Polsce umożliwiają jedynie odbiorniki wyposażone w system DAB+. Niestety, w sprzedaży pojawiają się urządzenia z systemem starszej generacji DAB, który całkowicie uniemożliwia dostęp do radiowej oferty cyfrowej w naszym kraju.

W ocenie KRRiT jest to zjawisko niepokojące, wymagające rzetelnej informacji kierowanej zarówno do sprzedawców jak i do odbiorców.

Z raportu „Polski rynek sprzętu RTV wyposażonego w tuner radia cyfrowego DAB w okresie styczeń 2013 – wrzesień 2016” przygotowanego na zlecenie KRRiT przez firmę GfK Polonia wynika, że sprzedaż odbiorników DAB stanowi prawie 10% sprzedaży odbiorników DAB+.

Z raportu wynika również, że sprzedaż odbiorników DAB+ stale rośnie. W 2013 roku, kiedy Polskie Radio jako pierwsze uruchomiało emisję cyfrowych programów, było ich na polskim rynku około 3 tys.

Liczba ta powoli, ale systematycznie rośnie. W III kwartale 2016 roku ich łączna liczba (radioodbiorniki domowe, przenośnie i samochodowe) wyniosła ponad 42 tys.

Prawie dwukrotny wzrost sprzedaży nastąpił w okresie styczeń-wrzesień 2016 roku mimo, że nie nastąpił w tym czasie przyrost zasięgu, nie zwiększyła się znacząco oferta cyfrowych programów, nie było też kampanii informacyjno-promocyjnej nowej technologii.

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

6 Comments on “KRRiT: kupuj radioodbiorniki z DAB+”

    1. Chodzi o to, że jak ktoś się zdecyduje na odbiornik do cyfrowego radia to powinien zwrócić na to, aby kupić odbiornik z DAB+ a nie z samym DAB bez plusa. 🙂

        1. W tej chwili jakąś inicjatywą powinien wykazać się przede wszystkim rząd i parlament. M.in. określić datę wyłączenia analogowego radia. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *