„Księżna Łowicka” po cyfrowej rekonstrukcji w Kino Polska

Wielki Książę, jego żona i jej kochanek-spiskowiec,czyli największe gwiazdy przedwojnia w historycznej superprodukcji. We wrześniowej odsłonie cyklu „Sto lat miłości” Kino Polska pokaże oczyszczoną cyfrowo „Księżną Łowicką” z 1932 roku.

Wielki Książę Konstanty rzeczywiście poślubił polską arystokratkę – ale na tym prawda historyczna w „Księżnej Łowickiej” w zasadzie się kończy. Nic nie wiadomo, by Joanna Grudzińska, czyli tytułowa księżna łowicka i żona rosyjskiego namiestnika, rzeczywiście przeżyła gorący romans z Walerianem Łukasińskim, antycarskim spiskowcem. Zakończeniem filmu, znanego również pod tytułem „Noc listopadowa”, jest wybuch powstania w 1830 roku. Znawcy XIX-wiecznej historii także tutaj znajdą wiele mniejszych i większych nieścisłości.

W żadnym stopniu nie zmniejsza to jednak przyjemności oglądania losów tego miłosnego trójkąta. Realia epoki oddane są starannie i z zaskakującym rozmachem, akcja rozwija się wartko, a dzięki swobodnemu stosunkowi do autentycznego przebiegu wydarzeń nawet historycy mogą liczyć na niespodzianki… Koniecznie trzeba wspomnieć o gwiazdorskiej obsadzie: księżną gra sama Jadwiga Smosarska, Konstantego – Stefan Jaracz, a Łukasińskiego – Józef Węgrzyn. Na ekranie pojawiają się także Aleksander Zelwerowicz i Loda Niemirzanka.

„100 lat miłości” to cykl przygotowywany przez Kino Polska we współpracy z Filmoteką Narodową. Co miesiąc widzowie mają szansę obejrzeć premierę kolejnego cyfrowo odnowionego przedwojennego przeboju.

„Księżna Łowicka”

Emisja: poniedziałek, 28 września, godzina 17:50

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *