„Lato z polskim dokumentem” w TVP1 HD

Premierowe filmy dokumentalne pokaże Jedynka w lipcowe i sierpniowe czwartki o godzinie 23:30 w cyklu „Lato z polskim dokumentem”.

Pierwszy z dokumentów to wielokrotnie już nagradzany na festiwalach. „Ojciec i syn” (emisja już 3 lipca), w którym jego twórcy – dwóch wybitnych filmowców: Marcel Łoziński (ojciec) i Paweł Łoziński (syn) podróżują po Europie, starają się podsumować i rozliczyć wspólną przeszłość. Tydzień później „Albert Cinema” Agnieszki Zwiefki (z muzyką Leszka Możdżera) również poruszy temat związany z branżą filmową, jednak na zupełnie innym polu: filmowcami stają się bezdomni mieszkańcy schroniska im. Brata Alberta.

Z kolei w „Sposobie na kryzys” Ivo Kardela spotykać można dozorcę z blokowiska, który niczym Anioł z kultowego serialu „Alternatywy 4”, dyskutuje z mieszkańcami o kryzysie światowym, a we „Wszystko jest możliwe” Lidii Dudy 79-letnia podróżniczka Teresa Bancewicz udowadnia widzowi prawdziwość tytułowego sloganu.

Wreszcie w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w cyklu „Lato z polskim dokumentem” TVP1 HD pokaże „Honor miasta” Eugena Starky’ego, Amerykanina żonatego z Polką, której ojciec walczył w Powstaniu, a który znakomicie połączył materiały archiwalne z wypowiedziami m.in. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Normana Daviesa czy Zbigniewa Brzezińskiego.

W sierpniu, w cyklu „Lato z polskim dokumentem” Jedynka planuje emisję następujących filmów: „Cyrograf”, reż. Igor Mołodecki, „Wytnij”, reż. Rafał Lamusik, „Pomorskie Iluzje”, reż. Dammas Jacob i „Salon sióstr”, reż. Jakub Stożek.

„Ojciec i syn”
To film, w którym dwaj słynni filmowcy, Marcel Łoziński i Paweł Łoziński wyruszają w podróż po Europie. Łączy ich nie tylko nazwisko i pokrewieństwo, ale również wykonywany z pasją zawód oraz silna, skomplikowana więź, pełna resentymentów i niedopowiedzeń. Próbują zarejestrować kamerą dialog, który prowadzą w czasie podróży, poszukując odpowiedzi na pytania: czy wykonywanie tego samego zawodu przez ojca i syna jest przekleństwem czy błogosławieństwem, czy można wykorzystać film, by załagodzić problemy rodzinne? Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna próba rozliczenia wspólnej przeszłości.
Emisja: czwartek, 3 lipca, około godziny 23:30

„Albert Cinema”
Agnieszka Zwiefka opowiada o bezdomnych filmowcach, mieszkańcach schroniska im. Brata Alberta, którzy próbują zmienić swoje życie – kręcąc filmy i odzyskując wiarę w siebie. Jest to opowieść o sile prawdziwej pasji. Głównym bohaterem filmu jest Leszek – alkoholik, bezdomny od ponad 20 lat i zarazem niezwykle utalentowany aktor. Jego największym marzeniem jest ponownie, po 28 latach, spotkać swojego syna. To właśnie dla niego kręci swój kolejny film.
Emisja: czwartek, 10 lipca, około godziny 23:30

„Sposób na kryzys”
Reżyser Ivo Kardel w zabawny sposób przedstawia swojego bohatera – pana Wojtka, dozorcę z blokowiska. Mieszkańcy 15-piętrowego bloku przy ulicy Czerniakowskiej, na warszawskim Mokotowie mają różne opinie o światowym kryzysie, który dotarł do Polski w 2008 roku. Lokatorzy dyskutują z panem Wojtkiem m.in. na temat, czym w ogóle jest kryzys. Blok 56 zbudowany został na początku lat 70. u zbiegu ulic Czerniakowskiej i Bartyckiej, tuż obok kopca Czerniakowskiego, który po II wojnie światowej powstał z gruzów Warszawy.
Emisja: czwartek, 17 lipca, około godziny 23:30

„Wszystko jest możliwe”
Lidia Duda opowiada w filmie o przekraczaniu granic: państwowych, wiekowych, obyczajowych i majątkowych. Jego bohaterką jest Teresa Bancewicz, która po skończeniu 62 lat przejechała autostopem kilka kontynentów, choć ma tylko 900-złotową emeryturę, jako 64-latka poznała 40-letniego Greka… i dziś, kiedy już tylko rok brakuje jej do 80-tki, jeździ dalej w myśl zasady: „Istotą podróżowania jest oczekiwanie na to, co może mnie spotkać. To adrenalina, zaskoczenie, niespodzianka. Nie mam żadnych obowiązków. Jestem wolna. Moim pragnieniem jest poznawanie człowieka pod wszystkimi szerokościami geograficznymi”.
Emisja: czwartek, 24 lipca, około godziny 23:30

„Honor miasta”
Film pt. „Honor miasta” w reżyserii Eugen’a Starky’ego, ukazuje największą bitwę Ruchu Oporu w Europie w czasie II Wojny Światowej – Powstanie Warszawskie, by pokazać je światowej widowni, w kontekście powstań w Paryżu i Pradze. Oprócz bogatego materiału archiwalnego, film zawiera wywiady z uczestnikami powstania oraz komentarze znanych historyków i polityków.
Emisja: czwartek, 31 lipca, około godziny 23:30

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *