Masecki i inni, czyli dwudniowy festiwal jazzu w radiowej Dwójce

Z okazji jazzowego święta radiowa Dwójka zaprasza 29 i 30 kwietnia do Studia Koncertowego im. Lutosławskiego na cztery znakomite, premierowe koncerty. W ich trakcie zaprezentują się: grupa Łoskot, Marcin Masecki w dwóch artystycznych wcieleniach oraz Wacław Zimpel i Jakub Ziołek z przyjaciółmi. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w tych wydarzeniach, Program 2 Polskiego Radia przygotował obszerne transmisje. Nie zabraknie również specjalnych audycji o tematyce jazzowej, a gościem Dwójki będzie nestor polskiego jazzu Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.

Gramy przez dwa dni. W niedzielę 29 kwietnia świętowanie rozpocznie o godz. 18.00 duet Wacław Zimpel (LAM, Saagara) i Jakub Ziołek (Stara Rzeka, różne wcielenia Alamedy). Właściwie nie duet, tylko septet, bowiem muzycy zaprosili na ten wyjątkowy koncert swoich przyjaciół – mówi Jacek Hawryluk, wicedyrektor radiowej Dwójki, który poprowadzi – wraz z Bartkiem Chacińskim – niedzielne i poniedziałkowe koncerty.

Wspomniani artyści wykonają w całości muzykę z albumu „Zimpel/Ziołek” (jednego z najlepszych wydanych w Polsce w 2017 roku), teraz rozpisaną na zespół. – Mówi się o nich „ZZ Top”. I słusznie. Tym razem szykuje się jednak top topów, bo w takim składzie (Dys, Zemler, Tarwid, Kaliski, Szmańda) jeszcze nie występowali – dodaje Jacek Hawryluk.

Po przerwie pojawi się grupa Łoskot, czyli legenda polskiej sceny yassowej. Powstała w 1993 roku. Reaktywowała się przed rokiem, by wystąpić na Off Festivalu. Poszło im tak dobrze, że zaczęli ponownie grać razem. Do Trzaski, Walickiego i Pawlaka, dołączył perkusista Macio Moretti, który zastąpił zmarłego Jacka Oltera. – Na zaproszenie Dwójki „Łoskot” nagrywa w radiowych studiach nowy album. Kończą w sobotę, a już w niedzielę grają dla nas – dodaje Jacek Hawryluk.

Poniedziałek 30 kwietnia będzie dniem Marcina Maseckiego. Ten znakomity pianista – niepokorny i szalenie utalentowany interpretator zarówno Chopina, jak i piosenek z repertuaru przedwojennych orkiestr jazzowych (m.in. płyta „Noc w wielkim mieście” jako Jazz Band Młynarski-Masecki), odda w drugiej części koncertu hołd klasyce. – Marcin Masecki poprowadzi specjalnie na ten koncert stworzony 40-osobowy big band – Palais Royale. Na pulpicie – Koncert fortepianowy F-dur George’a Gershwina w wersji na zespół jazzowy (w opracowaniu Ferde Grofé) – mówi Jacek Hawryluk.

Na początek wieczoru solowy recital pianisty Grzegorza Tarwida (z niespodziankami), a następnie Marcin Masecki – mając do dyspozycji tak duży zespół – zaprezentuje nowe opracowanie swoich Polonezów (wydanych na płycie w 2013 roku). Początek koncertu o godz. 20.00.

Transmisja wszystkich koncertów na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *