Muzyczny weekend z Programem 2 Polskiego Radia

„Five o’clock” z Urszulą Kryger, transmisja „Lulu” Albana Berga z Metropolitan Opera oraz koncert Polskiej Orkiestry Radiowej z wiolonczelistą Tomaszem Darochem – w najbliższy weekend radiowa Dwójka dostarczy wrażeń melomanom.

W sobotę 27 lutego 2016 roku o godzinie 17:00 w Studiu im. W. Szpilmana w głównej siedzibie Polskiego Radia rozpocznie się „Five o’clock”. Tym razem gościem Agaty Kwiecińskiej będzie Urszula Kryger, jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek. To z myślą o niej Paweł Mykietyn pisał partię Chrystusa w swej „Pasji wg św. Marka”, obsadził ją też w męskiej roli w „Czarodziejskiej górze”. Aby zdobyć darmowe wejściówki na spotkanie z artystką, wystarczy wysłać wiadomość na adres fiveoclock@polskieradio.pl. Transmisja audycji na antenie Programu 2 oraz w formie wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl.

Zaraz po „Five’oclocku”, o godzinie 19:00 „Wieczór operowy” z transmisją z Nowego Jorku. Na jednej z najsłynniejszych scen świata wystawiona zostanie „Lulu” Albana Berga – trzyaktowa opera według dramatów Franka Wedekinda „Duch Ziemi” i „Puszka Pandory”. Prace nad „Lulu” przerwała śmierć kompozytora; jej dwuaktową wersję wystawiono w Zurychu w 1937 roku, natomiast trzyaktową, zrekonstruowaną przez Friedricha Cerhę czterdzieści dwa lata później w Paryżu. W rolę tytułowej femme fatale wcieli się rewelacyjna sopranistka Marlis Petersen, a wraz z nią wystąpią: Susan Graham – mezzosopran (hrabina Geschwitz), James Courtney – bas (lekarz/profesor/komisarz policji), Paul Groves – tenor (malarz), Johan Reuter – baryton (Doktor Schön/Kuba Rozpruwacz), Daniel Brenna – tenor (Alwa), Martin Winkler – bas (akrobata), Alan Oke – tenor (książę) oraz Chór i Orkiestra Metropolitan Opera pod dyrekcją Lothara Koenigsa.

W niedzielny wieczór o godzinie 19:00 Dwójka przeniesie się do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, gdzie Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Dworzyńskiego wystąpi z repertuarem obejmującym Serenadę klasyczną Jana Krenza, Wariacje na temat rokokowy op. 33 Piotra Czajkowskiego oraz Tańce Symfoniczne op. 64 Edvarda Griega. W partiach solowych usłyszymy należącego do czołówki polskich wiolonczelistów młodego pokolenia Tomasza Darocha, zdobywcę m.in. I nagrody i Grand Prix podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W przerwie koncertu Program 2 zaprosi do wysłuchania rozmowy z bohaterami wieczoru – Tomaszem Darochem i Michałem Dworzyńskim.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *