Optymalizacja strony www: struktura nagłówków

Nagłówki stanowią istotne narzędzie w pracy nad pozycjonowaniem witryn internetowych. Pozwalają one dostarczyć informacji na temat podziału treści i zwracają uwagę na ważne elementy strony. Można to porównać do roli tradycyjnych nagłówków w gazetach – gdy są one ułożone harmonijnie i prawidłowo odnoszą się do treści artykułów, czytanie dostarcza więcej satysfakcji.

Prawidłowa optymalizacja strony www przeprowadzana jest z poszanowaniem hierarchii nagłówków – od najważniejszego H1, przez ważne i często używane H2 i H3 do najmniej ważnych H4, H5, H6. Zaznacza się to również wizualnie, tak by ich wielkość odpowiadała ważności każdego z nich. Osobne zasady obowiązują dla strony głównej, stron kategorii i pojedynczych podstron.

Optymalizacja nagłówków na stronie głównej

Pierwszy spośród nich (tytułowy H1) może zawierać np. logo serwisu bądź nazwę strony. Powinien się on odnosić do najważniejszego słowa kluczowego i występować tylko raz na stronie. W dalszej kolejności umieszcza się nagłówki niższego rzędu, takie które zawierają kategorie, działy, według których pogrupowana jest strona (szczególnie, jeśli użyte zostało rozwijane menu). Dalsze rzędy nagłówków odnoszą się już do konkretnych podstron. Warto pamiętać, że optymalizacja stron internetowych znajduje się w fazie ciągłego rozwoju. Nieustannie pojawiają się nowe trendy, np. często można spotkać się z użyciem pierwszego nagłówka dwukrotnie.

Optymalizacja na pozostałych stronach

Optymalizacja strony dotyczącej kategorii serwisu odbywa się według odrębnych zasad. Pierwszy nagłówek H1 obejmuje nazwę kategorii, w obrębie której użytkownik się aktualnie porusza. Kolejne nagłówki H2 obejmują konkretne produkty/artykuły. Umieszcza się w nich słowa kluczowe, ważne z punktu widzenia pozycjonowania strony. Dzięki temu użytkownik może uzyskać konkretny, interesujący go wynik wyszukiwania, bez potrzeby uogólniania swojego zapytania i „przebijania” się przez stronę główną.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja na podstronie. W nagłówku H1 zaznacza się najważniejszy aspekt, czyli nazwę produktu czy tytuł notatki (jeżeli sprawa dotyczy bloga). Dalej rozdzielić należy poszczególne części opisu, np. nagłówek dotyczący recenzji bądź komentarzy internautów. Tytuły poszczególnych komentarzy stanowić będą kolejny rząd nagłówków. Jest to jedna z propozycji, ponieważ analiza znanych serwisów wskazuje na zastosowanie różnych zabiegów w tym zakresie.

Podsumowanie

Poruszane powyżej zagadnienia stanowią jedynie część sztuki, jaką jest optymalizacja stron www. Nie należy także w żadnym wypadku zapominać o umieszczeniu słów kluczowych we wspomnianych wcześniej nagłówkach. Optymalizacja będzie efektywna, jeżeli zastosuje się jedno takie słowo na jeden nagłówek. Zbyt duże ich natężenie może wpłynąć negatywnie na odbiór przez algorytm wyszukiwarki. Ważny będzie również tytuł strony, szybkość jej ładowania, czytelny adres każdej z podstron czy częsta aktualizacja witryny, dająca wyszukiwarce impuls do kolejnych „odwiedzin”. Wyszukiwarki nie pogardzą również zgrabnie wykorzystanym opisem meta description. Dostarczy on istotnych informacji, zachęcając niejednokrotnie do wizyty na stronie z niższego miejsca w wyszukiwaniu. Ułatwieniem w pracy może być pozyskanie programu, którego zadaniem jest sprawdzenie, czy optymalizacja SEO została poprawnie przeprowadzona. W Internecie znajduje się szereg tego typu narzędzi. Powstały nawet aplikacje dostarczane przez Google, które pozwalają specjalnie sprawdzić, czy spełniona są wymagania wobec urządzeń mobilnych. Rola tychże wzrasta z dnia na dzień, a być może kiedyś całkowicie wyprą one tradycyjne komputery?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *