Pablopavo i Ludziki na koncercie w radiowej Trójce

„Marginal” to piąta płyta Pablopavo i Ludzików. Jest to płyta dyskotekowa, choć nie ma pewności czy istnieją odpowiednie dyskoteki, w których można by ją zagrać. Jeśli nie, słuchacze będą musieli sobie taką dyskotekę wyobrazić. Albo zbudować – mogliśmy przeczytać w zapowiedziach nowego krążka Pawła Sołtysa i jego kolegów. Repertuar z tej „tanecznej inaczej” płyty warszawska grupa zagrała w lutym w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. W najbliższą niedzielę 10 marca radiowa Trójka wyemituje ten znakomity koncert.

Pablopavo urodził się w 1978 roku, a w roku 1993 założył z kolegami pierwszy zespół. Grał i śpiewał w zespołach: Saduba, Magara, Sedativa i Vavamuffin. Współtworzył również sound systemy: Zjednoczenie (istniejący do dziś) i Ba-lan. W 2009 roku na rynku pojawił się debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki zatytułowany „Telehon”. W taki sposób rozpoczęła się „pozareggae’owa” kariera warszawskiego muzyka, tekściarza i pisarza. Wydany jesienią ub. „Marginal” to najnowszy materiał Pablopavo. Jak sam mówi – jest to jego 16 płyta nagrana w ciągu 15 lat.

Prócz nowej w twórczości Sołtysa „taneczności” muzyki („Staraliśmy się działać wedle zasady, że nie wolno pozostawiać tak poważnej rzeczy jak muzyka taneczna ludziom bez wyobraźni i iskry szaleństwa” – mówią muzycy zespołu), „Marginal” to również nieco inne teksty – nadal jednak osobiste i… bardzo blisko ludzi. I o ludziach. – W tych swoich muzycznych historiach Paweł Sołtys znów serwuje nam smutek, nostalgię, zamartwianie się losami świata. Są też jego „firmowe”, ludzkie mikroportrety. Opowieści o ludziach zwykłych, często przegranych, czasem nieszczęśliwych. Jest więc tytułowa „Agata”, która „kiedy tańczy, to chłopaków łapie zez”. Jest też „Ochota” – historia kaleki Andrzeja, jego kolegi od piwa Olka i dziewczyny Magdy. A wszyscy marzą o wyrwaniu się – po wygraniu na loterii – z tej warszawskiej dzielnicy. Tym bohaterom częściej od hygge („Szmerem”) zdarza się miłość. Tyle że nie tak kolorowa i idealna, jak „z serialu TVN czy tam TVP-Py”. No i jest Jabłońska – „a tej to dobrze, ze wszystkim się godzi, a jeszcze niby księżna między nami chodzi” – z tekstu Wisławy Szymborskiej w pulsującym podskórnym rytmem reggae „W przytułku” – czytamy w jednej z recenzji „Marginal”.

Niemal cały materiał z tego znakomitego krążka – w tym „Piosenkę” Czesława Miłosza oraz wspomnianą już „W przytułku” z tekstem Szymborskiej – Pablopavo i Ludzki i zagrali w lutym w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Warto przypomnieć, że promujący płytę singiel „Karwoski” od 26 tygodni gości na „Liście przebojów Programu 3”. A przez dwa tygodnie zajmował pierwsze miejsce zestawienia, w którym znaleźć dziś można również najnowszy utwór grupy, czyli „Kogo”.

Początek koncertu na antenie Trójki w niedzielę 10 marca od godz. 19.05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *