W środę, 2 marca 2016 roku, o godzinie 22:40 TVP1 HD zaprasza na pierwszy odcinek programu kulturalnego “Pegaz”. Prowadzący – Agnieszka Szydłowska i Marek Horodniczy porozmawiają m.in.: o nocy oscarowej, polskim kinie historycznym oraz o reportażu o Grzegorzu Przemyku.

W pierwszym odcinku magazynu kulturalnego “Pegaz” Agnieszka Szydłowska i Marek Horodniczy rozmawiać będą z reżyserem Bartoszem Konopką, producentką Anetą Hickinbotham oraz filmoznawcą Mateuszem Wernerem o oscarowej nocy i polskim kinie historycznym.

Natomiast Cezary Łazarewicz, autor reportażu o Grzegorzu Przemyku pt. “Żeby nie było śladów”, opowie o materiale literackim, który mógłby posłużyć za scenariusz filmu historycznego. W rozmowie weźmie również udział Igor Bieliński, przyjaciel Grzegorza Przemyka, a fragmenty książki przeczyta na pegazowej scenie literackiej Antoni Królikowski, którego obecność w programie związana jest także z jego rolą w nowym serialu Jedynki “Bodo”.

Na scenie muzycznej “Pegaza” zadebiutuje punkowa Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! ze swoją pierwsza płytą pt. “Figa z makiem”.

Program reżyseruje Joanna Makowska. Cykl jest realizowany we współpracy z Mateuszem Matyszkowiczem i Jakubem Morozem z TVP Kultura. “Pegaz” to jeden z najmocniejszych programów kulturalnych TVP, na antenie istniał nieprzerwanie od 1959 do 2004 – czyli 45 lat (powrócił na krótko na antenę w 2009 roku). Pomysłodawcą programu był Władysław Kopaliński – twórca nie tylko popularnych słowników i encyklopedii, ale także tłumacz i autor opracowań literatury klasycznej i współczesnej.

Źródło: Telewizja Polska

Share and Enjoy !

0Shares
0 0