„Pełnosprawni” po raz setny w Jedynce

W sobotę, 11 kwietnia na antenie TVP1 HD ukaże się setny odcinek „Pełnosprawnych” – jedynego w Polsce cotygodniowego programu poświęconego sportowcom i sportowi osób niepełnosprawnych.

„Pełnosprawni” to obraz niepełnosprawnych sportowców – zarówno będących u szczytu kariery, jak i tych, którzy na te szczyty dopiero się wspinają. Reporterzy obserwują ich nie tylko na zawodach i treningach, lecz także w domach i codziennym życiu, np.: gdy kroją cebulę, nie posiadając dłoni; wspinają się po schodach, mając sparaliżowane nogi; walczą z wysokimi krawężnikami uniemożliwiającymi przejazd wózkiem inwalidzkim na drugą stronę ulicy. W tym wszystkim najważniejsze jest to, że mają do wszystkiego dystans, w wielu sytuacjach traktują sytuacje z humorem.

Program był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach w kraju i za granicą. W jubileuszowym wydaniu nie zabraknie podsumowania ostatnich dwóch lat, życzeń sportowców i spojrzenia „z przymrużeniem oka” na samych twórców programu. Przez te dwa ostatnie lata wraz z licznymi gośćmi przeprowadzi nas prowadząca program Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Chciałem Wam wszystkim z okazji dwóch lat Waszej fantastycznej pracy oraz setnego odcinka na antenie TVP1 podziękować. Za Waszą niezwykłą wrażliwość i zaangażowanie w ważne społecznie tematy, które poruszacie w swoich programach – życzenia te zespołowi „Pełnosprawni” przekazał dyrektor TVP Sport, Włodzimierz Szaranowicz.

Niepełnosprawni emanują radością życia, pełnosprawnością i niebywałą zaradnością. Uprawiają sport – i ten wyczynowy, i ten amatorski. Przez całe życie zmagają się z przeciwnościami losu i z rywalami na sportowych arenach świata

Nasi reporterzy mają jedną wspólną cechę – są profesjonalistami w tym, co robią, a każdy ma swoją wrażliwość i estetykę przekazu. To wyzwala wiele możliwości. Tematy staramy się tak dobierać, by każdy czuł swobodę kreacji, dostrzegał rzeczy ważne i nie tylko pięknie. Wszyscy codziennie wykonują prace wydawać by się mogło niemożliwe do zrealizowania… – mówi odpowiedzialna za projekt Renata Bielecka.

Prowadząca od lat program Paulina Malinowska-Kowalczyk jest uznaną w Polsce dziennikarką, zajmującą się tematyką sportu niepełnosprawnych. Od początku z programem pracuje publicystka Sylwia Michałowska, autorka nagradzanych dokumentów z tej dziedziny, a także publicyści: Paweł Jeż, Katarzyna Kopeć, Jacek Zakrzewski czy Tomasz Sobiecki. Nad całością planowania i realizacji zadań – wspólnie z Renatą Bielecką – czuwa dziennikarz TVP Sport Dominik Jabłecki. Wcześniej program współtworzyła Justyna Szubert-Kotomska, znana z reportaży paraolimpijskich i olimpijskich. Z programem współpracują operatorzy, m.in. Robert Jażdżyk, Jacek Szatański czy Ireneusz Kocon, a także montażyści, m.in. Jarosław Dziedzic, Adam Kawiak, Bogusław Koziarski czy Adam Goworek i Filip Goworek. Od początku produkcją programu zajmowała się Tamara Czyż-Kasperek, teraz wspólnie z Magdaleną Sitek.

Praca dla osób niepełnosprawnych jest dla nas wszystkich olbrzymim wyzwaniem. Trzeba mieć zawsze otwarte serce, rozumieć potrzeby i być niezwykle odpowiedzialnym. Dzięki temu powstają przepiękne opowieści o niepełnosprawnych sportowcach niosące olbrzymi optymizm: o ich sportowych zmaganiach, zaradności życiowej i o ich wielkiej pełnosprawności – powiedział Marek Oblaciński, kierownik Redakcji Transmisji i Publicystyki TVP Sport.

Program „Pełnosprawni” emitowany jest w TVP1 HD w każdą sobotę, około godziny 7:00. Wszystkie emisje umieszczone są na stronie internetowej www.sport.tvp.pl.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *