Zawsze pod ręką, czyli telewizja w smartfonie

Dla Polaków telewizja od zarania stanowi podstawową domową rozrywkę. Proces przestawienia się do nowego cyfrowego standardu ma już z pewnością za sobą każda przeciętna rodzina Kowalskich. Przez tych kilka lat standard znacznie rozwinął się, co z jednej strony zaowocowało wzbogaceniem oferty programowej telewizji cyfrowej, ale i z drugiej strony na rynku pojawiło się dużo nowych, ciekawych rozwiązań. Możliwość odbioru sygnału na smartfonach jest właśnie jedną z takich udogodnień. Przyjrzyjmy się jej bliżej dostępnych sposobom.

Kilka słów o telewizji cyfrowej w Polsce

Oprócz oglądania ogólnopolskiego pakietu programów, w zależności od miejsca, w jakim się znajdujemy mamy do dyspozycji także regionalne programy. Jest w ich całej Polsce ponad 150, przeważnie nastawione są one na lokalne wydarzenia i informacje. Naturalnie nie jest to konkurencja dla internetu, ale cyfrowa telewizja ma tę oto zaletę, że jest darmowa. By jednak mieć do niej dostęp, potrzebujemy odpowiedniego dekodera. Telewizję możemy także oglądać na smartfonie. Mamy tutaj trzy opcje.

1. Smartfony z wbudowanym tunerem

Tuner DVB-T w telefonie to ciekawa opcja dla tych, którzy przywiązani są do oglądania telewizji. Jakkolwiek wybór takich aparatów jest delikatnie mówiąc mierny. Poza chińskimi róźnymi modelami do dyspozycji mamy także brytyjskiej firmy smartfon Kazam TV 4.5. Ma on wysuwaną, delikatną teleskopową antenkę, która umożliwia odbiór sygnału TV w całkiem dobrej jakości – pod warunkiem jednak, że znajdujemy się wystarczająco blisko nadajnika. Smartfon wyposażony jest również w możliwość odczytu przewodnika telewizyjnego (EPG), co znacząco poprawia komfort oglądania TV. Wbudowane ogniwo akumulatorowe pozwala na trzygodzinne oglądanie telewizji bez przerwy. W tym czasie oglądniemy więc mecz piłki nożnej, czy nawet długi film.

Jak już zostało wspomniane, jest to jeden z niewielu smartfonów z takimi możliwościami. Producenci jednak opierają funkcjonalność swoich produktów o internet, funkcja odbioru TV jest postrzegana, trochę jako gadżet, trochę jako przeżytek. Nie znaczy to jednak, że posiadacze innych rodzajów smartfonów pozbawieni są możliwości odbioru TV. Idźmy zatem dalej.

2. Mini tuner microUSB

By korzystać z zalet naziemnej telewizji cyfrowej nie musimy jednak kupować specjalnego smartfona, w istocie możemy użyć już tego, którego posiadamy. Wystarczy że dokupimy dedykowany nadajnik podłączany poprzez złącze microUSB. W zależności od modelu danego odbiornika może on być wyposażony w teleskopową antenkę, są jednak i modele których antenka jest znacznie mniejsza, a przez to umożliwia o wiele bardziej wygodne użytkowanie. Ceny takich urządzeń rozpoczynają się już od 100 złotych.

3. Odbiornik stacjonarny z funkcją przesyłu obrazu

Ostatnią możliwością odbioru telewizji naziemnej na smartfonie jest posiadanie odbiornika stacjonarnego, który ma możliwość przekazywania obrazu poprzez domową sieć Wi-Fi. Niemal każdy producent dekoderów do telewizji naziemne DVB-T posiada w swoim asortymencie tego typu odbiornik. Oczywiście TV możemy jedynie oglądać w obrębie naszego domu, więc jest to rozwiązanie różniące się swą funkcjonalnością od innych prezentowanych możliwości. Wraz z odbiornikiem dostajemy również aplikację smartfonową, dzięki której łatwo poradzimy sobie z obsługą telewizji w naszym smartfonie.

Jak widzimy, smartfony opanowują kolejne dziedziny życia, zwłaszcza te związane z technologią. Nie inaczej jest z telewizją. Co do przedstawionych tu sposobów odbioru telewizji naziemnej, to wszystkie one są mimo wszystko ograniczone – dwa pierwsze – bliskością nadajnika, ostatni zaś – bliskością odbiornika stacjonarnego.

Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem RTV EURO AGD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *