„Pieskie życie” na Discovery Channel

33 tysiące lat temu człowiek „zawarł” pakt z psem. Od tego czasu towarzyszy on ludziom na dobre i na złe, wcielając się w różne role: obrońcy, najwierniejszego kompana, przewodnika czy ratownika. Umiejętności psa związane z węszeniem, tropieniem i polowaniem przyczyniły się do umocnienia relacji z człowiekiem. Zanim to jednak nastąpiło, zwierzę przeszło ogromną przemianę od drapieżnego wilka do udomowionego psiaka, którego znamy dzisiaj. Pięcioodcinkowa seria „Pieskiego życia” pokazuje w jaki sposób kształtowała się ta spektakularna, odkrywcza i jedyna w swoim rodzaju historia przyjaźni psa z człowiekiem. Premierowy odcinek programu w poniedziałek, 26 grudnia 2016 roku, o godzinie 10:00 na Discovery Channel.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym Discovery Channel

Już od wieków psy wspierają swą inteligencją ludzkie poczynania i dziś trudno sobie wyobrazić życie bez nich. Ukształtowały one obecny świat. Polując u boku człowieka, uczyniły z niego najlepszego łowcę. Stojąc na straży jego stada, pomogły przeobrazić się z łowcy w rolnika. Swoją siłą i wytrwałością ułatwiły ludziom zasiedlenie najbardziej niedostępnych miejsc na ziemi.

„Pieskie życie” to dokument, który przenosi widzów w 24 rejony i kraje świata, gdzie zobaczymy psy różnych ras, posiadające niebywałe umiejętności i cechy charakteru. W Kongo, w środkowej Afryce dołączymy do plemienia Baka. Od tysięcy lat u boku tych ludzi żyje pierwotna rasa psów – basenji, posiadająca wybitne zdolności w tropieniu zwierzyny. Dlatego lud Baków, podobnie zresztą jak i ich przodkowie, do dziś korzysta z pomocy psów basenji podczas polowań. Z kolei na pustyni Rab al-Chali Ar, na Półwyspie Arabskim poznamy charta perskiego – najszybszego na długich dystansach ssaka na ziemi. Rasa ta przyczyniła się do przetrwania koczowniczych plemion beduińskich. Udamy się także na koło podbiegunowe, aby obserwować stado psów husky, które wyrusza w 60–kilometrową podróż po zmrożonym morzu. Te niezwykle wytrwałe i wytrzymałe zwierzęta, doskonale znoszą tamtejszy, mało przyjazny klimat.

Ludzie najbardziej kochają swoje psy za ich bezkresne przywiązanie i przyjaźń. Zrobią one niemal wszystko, o co poprosi je człowiek, niezależnie od pogody, terenu czy czasu. Psy, które dziś z nami żyją to także niezwykle wytrwali pracownicy. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że te niezmordowane zwierzęta doskonale radzą sobie jako żołnierze, walcząc u boku człowieka czy wykrywając choroby takie jak np. rak. Program odkryje również przed widzami przełomowe wyniki badań potwierdzające, że psy rozumieją ludzi lepiej niż można to sobie wyobrazić, a silna i długotrwała więź pomiędzy naszymi gatunkami ma podłoże chemiczne.

„Pieskie życie”

Premiera: poniedziałek, 26 grudnia, godzina 10:00

Źródło: Discovery Networks CEEMEA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *