Prawie 3,3 mln widzów oglądało awans „My, Słowianie” do finału Eurowizji (wykaz)

Najwyższą od pięciu lat oglądalność miał czwartkowy półfinał konkursu Eurowizji, który dał awans do sobotniego finału reprezentującej Polskę piosence „My, Słowianie” Donatana i Cleo. Prawie 3 mln 280 tys. widzów pozwoliły TVP1 uzyskać absolutne pierwszeństwo w oglądalności wszystkich stacji telewizyjnych, przy udziałach 24,5% w grupie ogólnej i 25,3% w tzw. grupie komercyjnej (prawie 1,5 mln).

Dodatkowo, dzięki TVP Polonia transmisję z Kopenhagi oglądało 217 tys. widzów w kraju (udziały: 1,62%, a w grupie komercyjnej – prawie 100 tys. przy udziale 1,72%) i co prawda nie dająca się policzyć liczba widzów poza granicami, ale bardzo istotna, bo każdy z nich mógł głosować (sms-em lub przez Internet) z terenu kraju, w którym się znajdował.

Wynik TVP1 był nie tylko rekordem dnia (w dodatku podczas polskiego występu oglądalność sięgnęła aż 3 mln. 403 tys. widzów), ale i najlepszym wynikiem z ostatnich ośmiu półfinałów i finałów Eurowizji, czyli od 2008 roku (w ostatnich dwóch latach Polska na Eurowizji nie startowała, a TVP konkursu nie transmitowała). Dopiero w 2007 r. „polski” półfinał konkursu miał 3 mln 460 tys. widzów, przy udziałach 29,8%. Rekord „wszechczasów” padł zaś w roku 2003, kiedy finałowe zmagania oglądało aż 8 mln 366 tys. widzów, przy niebotycznych udziałach: 65%. Trzeba jednak pamiętać, że były to zupełnie inny rynek telewizyjny.

W sobotę 10 maja o godzinie 21:00 w finale Konkursu Piosenki Eurowizji wystąpi 26 reprezentantów. W tym gronie, oprócz Donatana i Cleo, zobaczymy m.in. przedstawicieli krajów, które były założycielami festiwalu i nie musiały rywalizować w półfinałach: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Włoch oraz tegorocznego gospodarza – Danii.

Finał Konkursu Piosenki Eurowizji tradycyjnie transmitować będzie TVP1 (która przypomnijmy – odpowiadała też za wybór Donatana i Cleo na reprezentantów Polski w konkursie), a także TVP Polonia. Komentatorem będzie Artur Orzech.

tvp1eurowizja

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *