Premiera 2. sezonu „Historii odkrytej na nowo” na kanale Polsat Viasat History

Mity niełatwo obalić i historia XX wieku nie jest tu wyjątkiem. Dziś także uznajemy za fakty twierdzenia, które często okazują się bardzo wątpliwe. Co by było, gdyby prawda historyczna okazała się nieco inna niż nam się wydaje? W 2. sezonie serii „Historia odkryta na nowo”, którego premiera odbędzie się 7 czerwca o 21:00 na kanale Polsat Viasat History, poznamy prawdziwą historię kluczowych momentów XX wieku. Oparta na materiałach archiwalnych pięcioodcinkowa seria wydobywa na światło dzienne nieznane dotąd fakty, ukazując najważniejsze wydarzenia minionego stulecia z nowego punktu widzenia poprzez bardziej precyzyjną i przemyślaną interpretację. Tym samym pokazuje, że prawda historyczna nie zawsze jest obiektywna.

Sprawdź godziny emisji serii „Historia odkryta na nowo” w PROGRAMIE TV

1. odcinek serii poświęcony jest operacji Overlord. Był to wyjątkowy, heroiczny wyczyn sił sprzymierzonych przeciw Hitlerowi. Bojowe nastawienie żołnierzy amerykańskich i brytyjskich, przekonanych, że walczą o wolność i demokrację, poskutkowało zwycięstwem. Udane lądowanie aliantów stało jednak pod znakiem zapytania. W programie dowiemy się jakie zagrożenia stały na przeszkodzie inwazji w Normandii.

W 2. odcinku przyjrzymy się bliżej procesowi dekolonizacji. Powszechnie uważa się, że brytyjska dekolonizacja przeprowadzona była w sposób pokojowy. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferował narodom znajdującym się pod jego panowaniem bezkonfliktowe uzyskanie niepodległości. Rzeczywistość okazała się zgoła inna. W serii ukazane zostaną kulisy procesu, który nie był tak pokojowy i bezkrwawy, jak się go przedstawia.

3. odcinek programu poświęcony będzie denazyfikacji Niemiec po II wojnie światowej. Została ona uznana za sukces. Z totalitarnego systemu Niemcy stały się wzorem tolerancji i demokracji. Jednak czy rzeczywiście oczyszczenie z faszyzmu było przeprowadzone dokładnie?

W 4. odcinku omówiona zostanie kwestia neutralności Szwajcarii w czasie II wojny światowej, która zgodnie z powszechnym przekonaniem nie była zamieszana w działania wojenne. Jednak, jak się okazuje, rząd szwajcarski godził się na naginanie najbardziej podstawowych zasad, nawet jeśli te ustępstwa narażały na szwank jej własny honor.

W 5. odcinku będziemy szukać odpowiedzi na pytanie czy Ronald Regan był jedynie aktorem kina klasy B o ograniczonych możliwościach intelektualnych, czy też jednym z najpopularniejszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych prezydentów w historii USA.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat History w PROGRAMIE TV

Premiera 2. sezonu programu „Historia odkryta na nowo” w poniedziałek 7 czerwca o 21:00 na kanale Polsat Viasat History. Emisja kolejnych odcinków w dni powszednie o 21:00.

Źródło: Viasat World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *