Premiera japońskiego filmu „Kurara” w TVP Kultura

3 sierpnia TVP Kultura zaprasza miłośników sztuki, kultury i historii Kraju Kwitnącej Wiśni na premierę filmowej biografii córki najsłynniejszego japońskiego artysty Katsushiki Hokusaia. W zrealizowanej w 2017 roku przez japońską telewizję NHK produkcji Taku Katô „Kurara” w tytułowej roli występuje Aoi Miyazaki.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura

Żyjącemu na przełomie XVIII i XIX wieku najsłynniejszemu japońskiemu malarzowi i drzeworytnikowi w stylu ukiyo-e świat zawdzięcza m.in. cykl „36 widoków na górę Fuji” oraz „Wielką falę w Kanagawie”. Artysta ten przyczynił się również do upowszechnienia słowa manga, którym określał zbiory swoich szkiców służących jako podręczniki rysunku. Jego córka, Katsushika Oei, od dzieciństwa podpatrywała warsztat ojca i szybko stała się jego pilną uczennicą. Przesiąknięta wrażliwością na otaczający świat i sztukę dziewczyna pełniła także rolę powierniczki i opiekunki artysty, któremu choroba pod koniec życia uniemożliwiła twórczą pracę.

Powstały w 2017 roku film „Kurara” skupia się na życiu córki Katsushiki Hokusaia. Japońska produkcja pokazuje z bliska pełen poświęcenia intymny, domowy świat dwojga ambitnych artystów, którzy byli niezależni od świata, ale zależni od siebie.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *