Radiowa Dwójka wspomina Grażynę Bacewicz jej muzyką oraz kryminałem

17 stycznia minie dokładnie 50 lat od śmierci Grażyny Bacewicz – autorki kilkudziesięciu partytur instrumentalnych, w tym dzieł orkiestrowych oraz utworów m.in. na skrzypce i fortepian. By upamiętnić wybitną kompozytorkę i skrzypaczkę Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje muzyczne poświęcone artystce oraz premierową prezentację jej nieznanego kryminału „Sidła” w odcinkach – w mistrzowskiej interpretacji Anny Dereszowskiej.

Grażyna Bacewicz urodziła się 5 lutego 1909 roku, zmarła 17 stycznia 1969. W tym roku zbiegają się więc 110. rocznica urodzin oraz 50. rocznica śmierci artystki. W nawiązaniu do tych rocznic – już w poniedziałek 14 stycznia – na antenie Dwójki, w cyklu „Książka do słuchania”, zaprezentowany zostanie pierwszy odcinek nieznanej dotąd powieści kryminalnej „Sidła” Grażyny Bacewicz.

Nie wszystkim wiadomo, że wybitna kompozytorka, która najpierw swoją grą na skrzypcach, a następnie znakomitymi utworami zapisała się w historii muzyki polskiej i światowej, w latach 60. podejmowała także próby pisarskie, które nie były dotąd publikowane. Wśród tych zapisków odnalazła się powieść „Sidła” – kryminalna historia, której głównym bohaterem jest inspektor Decise, Francuz zatrudniony w szeregach amerykańskiej policji. Podejmuje się on rozwikłania zagadkowego morderstwa młodej kobiety, która, jak się wydaje, nie miała żadnych wrogów. Tropy, za którymi podąży, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic rodziny Hardów…

„Sidła” w 11 odcinkach w interpretacji Anny Dereszowskiej radiowa Dwójka zaprezentuje w cyklu „Książka do słuchania” – emisja od poniedziałku do piątku o godz. 19.10. Audycja powstała we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, którego nakładem ukaże się (za kilka tygodni) kryminał.

Pierwszy odcinek „Sideł” poprzedzi audycja Jerzego Kisielewskiego, w której autor porozmawia z gośćmi o książce Grażyny Bacewicz. Emisja w poniedziałek 14 stycznia w cyklu „O wszystkim z kulturą” od godz. 17.30.

Natomiast w czwartek 17 stycznia radiowa Dwójka przypomni „Przygodę Króla Artura” – komiczną operę radiową (napisaną w 1959, zrealizowaną rok później, a nagraną ponownie w 2010 roku) i opartą na motywach celtyckich legend według Sigrid Undset. Libretto: Edward Fiszer, wyk. Ryszard Minkiewicz – tenor, Daniel Borowski – bas, Przemysław Rezner – baryton, Agnieszka Makówka – mezzosopran, Katarzyna Trylnik – sopran, Jadwiga Rappe – alt, Anna Karasińska – sopran, Aleksander Kunach – tenor, Zbigniew Zamachowski – narrator, Chór Polskiego Radia w Krakowie przygotowany przez Małgorzatę Orawską, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz.

Autorka audycji, Ewa Szczecińska, zaprezentuje także nowe nagranie II i IV Sonaty skrzypcowej Grażyny Bacewicz z udziałem skrzypka – Jakuba Jakowicza oraz pianisty Bartosza Bednarczyka. Emisja w czwartek 17 stycznia w godz. 19.00-22.00. W przerwie rozmowa Mileny Gąsienicy z Jakubem Jakowiczem i Bartoszem Bednarczykiem.

Wcześniej, o godz. 15.00 w „Kwadransie bez muzyki” audycja Beaty Kwiatkowskiej „Śladami Grażyny Bacewicz”. Będzie to spacer po Warszawie śladami kompozytorki.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *