RDC z debatą „Czy pamięć jest w głowach, czy pomiędzy ludźmi?”

Polskie Radio RDC i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają do udziału w dyskusji o istocie pamięci i zapominania, która odbędzie się w czwartek 24 września 2015 roku o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum. Na pytanie „Czy pamięć jest w głowach, czy pomiędzy ludźmi?” spróbują odpowiedzieć: Katarzyna Kaniowska, Marcin Kula, Katarzyna Radwańska i Jerzy Vetulani. Transmisja na antenie RDC.

Pamięć to jedna z najważniejszych cech ludzkiego intelektu. Zdolność do zapamiętywania osób, informacji, sytuacji i zdarzeń decyduje o sukcesie w szkole, w pracy, w kontaktach z ludźmi. Zawartość pamięci – wspomnienia – są najważniejszą cechą, która identyfikuje człowieka. Każde wspomnienie zostawia w mózgu ślad, a naukowcy coraz skuteczniej potrafią go odnajdywać. W laboratoriach powstają sztuczne ślady pamięciowe; wspomnienie o zdarzeniach, których nie było. Czy w normalnym życiu można wspominać zdarzenia, których nie było? Jakie procesy neuronalne leżą u podłoża takich zjawisk? Czy zniekształcenia tego typu dotyczą tylko jednostek, czy może także grup? Kulturoznawcy, socjolodzy, historycy potwierdzają dziś, że społeczeństwa również mają zdolność zapamiętywania, a co za tym idzie mogą pamiętać „dobrze” i „źle”, mogą też zapominać. Co więcej, specjaliści ci twierdzą, że nasza własna, prywatna pamięć jest w znacznej mierze społecznie kształtowana.

Debata wpisana w program Festiwalu Nauki, będzie kontynuacją cyklu spotkań pod hasłem „O polskich Żydach szeptem i krzykiem”. Rozmowę w kontekście polsko-żydowskiej historii poprowadzi dyrektor Muzeum POLIN – prof. Dariusz Stola.

Wstęp na debatę jest wolny.

Źródło: Polskie Radio RDC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *