Rozpoczynają się zdjęcia do serialu TVP i BBC „Dzwony wojny”

Zdjęcia do serialu „Dzwony wojny” ruszą 12 maja br. w Polsce. Na planie i za kamerą staną polscy artyści. To już kolejna koprodukcja z udziałem BBC Worldwide i TVP, realizowana po sukcesie poprzedniej koprodukcji obu stacji, serialu „Szpiedzy w Warszawie”.

Porozumienie dotyczące realizacji serii dla obu stacji telewizyjnych zostało przygotowane przez BBC Worldwide i firmę Apple Film Production, prowadzoną przez Dariusza Jabłońskiego, która jest polskim producentem serialu. BBC Worldwide jest światowym dystrybutorem serialu.

„Dzwony wojny” opowiadają historię widzianą oczami dwóch zwyczajnych i bardzo młodych ludzi, wyruszających na ochotnika na wojnę, która – jak sądzą – potrwa nie dłużej niż kilka miesięcy. Wśród okropności wojny bohaterowie dojrzeją, stracą przyjaciół i znajdą miłość.

W rolach głównych wystąpią dwaj młodzi aktorzy, Paddy Gibson i Jack Lowden, a ich wojenne miłości zagrają Sabrina Bartlett i debiutująca na ekranie Polka – Erika Karkuszewska, studentka warszawskiej Szkoły Teatralnej.

Autorem scenariusza „Dzwonów wojny” jest wielokrotnie nagradzany za swoje produkcje Tony Jordan („EastEnders”, „Życie na Marsie”, „Przekręt”), a głównym producentem serialu jest Red Planet Pictures.

Jest to ogromnie ważny projekt dla zaangażowanej w niego brytyjskiej telewizji – mówi Tony Jordan, scenarzysta i właściciel Red Planet Pictures. – Stulecie wybuchu I wojny światowej to rocznica konfliktu, który ukształtował dzisiejszą Europę. Od początku kluczową kwestią było znalezienie znaczącego europejskiego nadawcy jako partnera. W Red Planet bardzo cieszymy się na współpracę z TVP.

Juliusz Braun, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.: – Pierwsza koprodukcja TVP z BBC, jaką byli „Szpiedzy w Warszawie” została bardzo dobrze przyjęta nie tylko na rynku międzynarodowym, ale przede wszystkim przez polską publiczność. Dlatego podjęliśmy się współpracy po raz drugi – tym razem przy produkcji „Dzwonów wojny”. Dbałość o interes polskiej publiczności połączona z zapewnieniem udziału polskich twórców, w tym również aktorów, oraz efekt ekonomiczny w postaci sprowadzania do Polski zagranicznych środków – to dla nas niewątpliwy sukces promocyjny, kulturalny i ekonomiczny.

Ben Donald, główny producent International Drama w BBC Worldwide, która będzie międzynarodowym dystrybutorem serialu, komentuje: – Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości kontynuacji współpracy z TVP i realizacji kolejnej koprodukcji. Cieszy nas ona szczególnie z uwagi na niezwykłą wagę tego jubileuszowego projektu. Jesteśmy przekonani, że jego emocjonalny przekaz przemówi tak do widzów w Polsce, jak i na całym świecie.

Podobnie sądzi Dariusz Jabłoński z Apple Film Production: – Apple Film Production dzięki swojemu międzynarodowemu doświadczeniu i reputacji proponuje najlepsze międzynarodowe projekty, a TVP, telewizja publiczna, która ma wizję, odwagę i ambicję wprowadzania polskiej widowni w krąg światowych seriali podejmuje to wyzwanie i dzięki temu współpraca z BBC jest możliwa. Spotykamy się przy drugim już projekcie realizowanym w koprodukcji BBC-TVP, autorstwa znakomitego brytyjskiego scenarzysty, Tony’ego Jordana i jego firmę Red Planet Pictures. Co więcej, dzięki tej współpracy wszystkie zdjęcia do serialu będą realizowane w Polsce przez międzynarodową ekipę wybitnych twórców, wśród których są Polacy, z czego jesteśmy dumni. Oprócz tego każda złotówka wydana na serial przez TVP przynosi kolejne 4 złote z zagranicy wydane w Polsce.

Także Piotr Radziszewski, Dyrektor TVP1 jest bardzo zadowolony z tej współpracy: – Serial „Dzwony wojny” będzie jedną z najważniejszych pozycji jesiennej ramówki TVP1 i jednocześnie główną propozycją fabularną przygotowywaną z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Jestem przekonany, że współpracując z BBC powtórzymy sukces poprzedniej koprodukcji na całym świecie.

Reżyserem „Dzwonów wojny” jest Brendan Maher, wielokrotnie nagradzany australijski reżyser z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Zdjęcia do serialu zrealizują: Jacek Petrycki, wybitny polski operator, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, laureat BAFTY za zdjęcia do „The Betrayed”, wieloletni współpracownik BBC i Channel 4, autor zdjęć do filmów Krzysztofa Kieślowskiego („Amator”) i Agnieszki Holland („Aktorzy prowincjonalni”, „Gorączka”, „Kobieta samotna”, „Europa, Europa”) oraz Tomasz Naumiuk – młody, ale już doświadczony autor zdjęć do wielu produkcji (serial „Krew z krwi”, „Prawo Agaty”, film „Być jak Kazimierz Deyna”).

Za scenografię odpowiadać będzie Ashleigh Jeffres, autor scenografii m.in. do przebojowego serialu „Gra o tron” oraz utytułowana polska scenografka, laureatka nagrody EMMY, Ewa Skoczkowska.

„Dzwony wojny”, powstające na zamówienie dyrektora BBC Drama Bena Stephensona oraz Danny’ego Cohena, wcześniejszego dyrektora BBC One, będą najważniejszym telewizyjnym wydarzeniem jesieni w Wielkiej Brytanii i kluczowym elementem bloku BBC One poświęconemu 100. rocznicy I wojny. W TVP1 HD serial pojawi się równolegle z BBC 1, w listopadzie 2014 r., stanowiąc istotny element obchodów rocznicy odrodzenia polskiej państwowości w 1918 r.

Serial oprócz wersji pięcioodcinkowej, zostanie dodatkowo zmontowany w cztery odcinki 45-minutowe oraz dwa 90-minutowe.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *