„Sekrety mnichów” z ojcem Leonem Knabitem w TVP1

W niedzielę, 11 grudnia 2016 roku, TVP1 zainauguruje cykl programowy pt. „Sekrety mnichów”, którego bohaterem jest ojciec Leon Knabit – polski benedyktyn, były przeor opactwa tynieckiego, jeden z najbardziej cenionych i otwartych na media duchownych w naszym kraju.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym TVP1

Ojciec Leon Knabit, najpopularniejszy przedstawiciel Zakonu Świętego Benedykta w Polsce, autor wielu publikacji, bliski znajomy św. Jana Pawła II, jest doskonale znany ze swej charyzmy, otwartości, dobrego kontaktu z młodzieżą i poczucia humoru. Ostatnio był ambasadorem Światowych Dni Młodzieży 2016, które z niezwykłą energią promował hasłem „Młodość to stan ducha”. Od lat związany jest z mediami, szczególnie publicznymi, w których prowadził wiele cenionych i lubianych programów, w tym np. „Ojciec Leon zaprasza” w Telewizji Polskiej.

Cykl programowy, proponowany przez TVP1, nawiązuje do jednej z najgłośniejszych książek ojca Leona Knabita – „Sekrety mnichów, czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie”.

Często w naszym życiu dbamy o to, co zewnętrzne – mówi ks. Maciej Makuła, SDB, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP. – Zapominamy, że powinniśmy także dbać o nasze dusze. Kiedy przestaniemy patrzeć w serce, to chciwość, próżność i pycha staną się źródłem wszelkiego zła. A przecież Pan Bóg stworzył nas do rzeczy dobrych i do tego, abyśmy byli szczęśliwi. Żyjemy dziś w kulturze, która często promuje wygodę, a nie stawia wyzwań. Zbuntujmy się przeciwko zbyt niskim wymaganiom w życiu duchowym. Mamy być gigantami ducha! Cykl TVP1 „Sekrety Mnichów” to przede wszystkim strawa duchowa. To pomoc w podnoszeniu poprzeczki w życiu duchowym. Prowadzący pokazują, że życie Ewangelią nie jest przeznaczone jedynie dla mnichów. Ewangelią można i trzeba żyć w codzienności. Ojciec Leon Knabit ujawnia swoje sekrety na życie, jako konkretne przepisy, serwowane z uśmiechem i dobrym obiadem.

12-odcinkowy cykl „Sekrety mnichów” w TVP1 ma konwencję podobną do programów kulinarnych, ale wspólne przyrządzanie wykwintnego dania jest tylko punktem wyjścia do dialogu o tajemnicach dobrego życia. W każdym z odcinków o. Leon Knabit rozmawia z dziennikarką Judytą Syrek, ujawniając widzom sekrety dobrej formy duchowej i tajniki podejmowania właściwych wyborów. Dopełnieniem każdego odcinka będzie przyrządzenie smacznego dania, godnego słynnej w całej Europie benedyktyńskiej kuchni.

W pierwszym odcinku cyklu o podtytule „Sposób na zazdrosnego mężczyznę” Judyta Syrek rozmawia z o. Leonem Knabitem na temat małżeństwa i wzajemnych relacji damsko – męskich. Jaka jest recepta na udany związek? Jak cieszyć się z sukcesów żony? Co to jest szacunek i jak okazywać go drugiej osobie? Jak poradzić sobie z tym, że często kobieta zarabia dziś więcej od męża? W ciepłej atmosferze krakowskiej restauracji ojciec Leon podejmuje się odpowiedzi na trudne pytania dyktowane przez naszą współczesność. Specjalnym dodatkiem w programie będzie przepis na placki ziemniaczane ze śmietaną.

„Sekrety mnichów”

Emisja: niedziela, 11 grudnia, godzina 11:40

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *