Serial „Dzwony wojny” w TVP1 HD

„Dzwony wojny” to serial fabularny, osadzony w czasie I wojny światowej, opowiadający o losach dwóch młodych żołnierzy oraz ich rodzin. Autorem scenariusza poruszającego widowiska jest wielokrotnie nagradzany Tony Jordan, a wśród plejady młodych aktorów pojawiła się Polka – Erika Karkuszewska.

Akcja serialu rozgrywa się w wojennych latach 1914-1918. Równolegle do wielkich wydarzeń historycznych toczą się losy dwóch chłopców, Thomasa i Michaela. Obu porywa ten sam entuzjazm i gorące pragnienie służenia swojej ojczyźnie. Ale bez względu na stronę, po której walczą, wojna nie będzie miała dla nich litości. Przez pięć kolejnych lat i okropności wojny bohaterowie dojrzeją, stracą przyjaciół i znajdą miłość.

Epicka opowieść została zrealizowana w 100. rocznicę Wielkiej Wojny i jest drugą już – po „Szpiegach w Warszawie” – koprodukcją BBC Worldwide i TVP z udziałem wybitnych brytyjskich i polskich twórców. W rolach głównych wystąpią dwaj młodzi aktorzy, Paddy Gibson i Jack Lowden. Ich wojenne miłości zagrają Sabrina Bartlett i debiutująca na ekranie Polka, Erika Karkuszewska, studentka warszawskiej Szkoły Teatralnej.

Autorem scenariusza „Dzwonów wojny” jest wielokrotnie nagradzany za swoje produkcje Tony Jordan, autor m.in. „EastEnders”, „Życia na Marsie” i „Przekrętu”, a za kamerą niecodzienny tandem: Jacek Petrycki, wybitny polski autor zdjęć, współpracownik Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą oraz Tomasz Naumiuk – młody, ale już doświadczony autor zdjęć do wielu produkcji (serial „Krew z krwi”, „Prawo Agaty” czy film „Być jak Kazimierz Deyna”). Za scenografię odpowiadali Ashleigh Jeffres, scenograf m.in. serialu „Gra o tron” oraz laureatka nagrody EMMY, Ewa Skoczkowska.

Serial będzie kluczowym elementem bloku BBC1 poświęconemu setnej rocznicy I wojny. W TVP1 HD serial pojawi się 10 i 11 listopada 2014 roku, stanowiąc istotny element obchodów rocznicy odrodzenia polskiej państwowości w 1918 roku.

„Dzwony wojny”

Premiera 1. i 2. odcinka: poniedziałek, 10 listopada, godzina 20:25
Premiera 3. i 4. odcinka: wtorek, 11 listopada, godzina 20.25

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *