„Szpital” – nowy serial z gatunku scripted docu w TVN

Czy jest coś droższego niż ludzkie życie? Czy jest większa odpowiedzialność niż ta za jego ratowanie? Czy umiemy sobie wyobrazić jedno miejsce, w którym codziennie można być świadkiem tak wielu przejmujących ludzkich przeżyć? Taki właśnie jest „Szpital”, ukazujący historie pacjentów trafiających na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Wypadki, przemoc domowa, powikłania po zabiegach, zatrucia, nagłe tajemnicze schorzenia to tylko część przyczyn, za sprawą których pacjenci trafiają na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Historie „przypadków medycznych” bohaterów stanowią jedynie punkt wyjścia do ich historii „życiowych”. Emocjonujących, wzruszających i ciekawych ludzkich perypetii, które wychodzą na jaw w tym ciężkim dla człowieka momencie, kiedy trafia do szpitala. Dlatego lekarze z SOR-u nie tylko walczą o zdrowie i życie pacjentów, ale też często muszą zmierzyć się z ich problemami rodzinnymi, trudną sytuacją materialną czy też zwykłą ludzką bezmyślnością.

W pracach nad serialem, zarówno na etapie scenariuszowym jak i samych zdjęciach, uczestniczą konsultanci i lekarze kilku krakowskich SOR-ów. To od nich pochodzą opisy zdarzeń z izby przyjęć i wskazówki co do dalszego diagnozowania i leczenia pacjentów.

Każdy z odcinków „Szpitala” tworzy odrębną całość. Ich finałem jest rozwiązanie zagadki medycznej. Wtedy również poznajemy rokowania co do choroby pacjenta oraz rozstrzygnięcie sytuacji prywatnej. Część medyczna wpisana jest bowiem w szeroki kontekst obyczajowy. Każdy z odcinków ma 45 minut.

Producentem „Szpitala” jest Krystyna Lasoń (stworzyła m.in.: cykl filmów fabularnych „Prawdziwe historie”, film kinowy „Nad życie”, seriale: „Julia”, „Majka”, „W-11 Wydział Śledczy”, „Detektywi”). Głównym scenarzystą jest Michał Zasowski, a autorem zdjęć – Dariusz Jarzyna

Akcja „Szpitala” skupiona jest na pracy zespołu lekarzy pod przewodnictwem ordynatora Piotra Wójtowicza.

Maciej Słota – aktor teatralny i filmowy, absolwent krakowskiej PWST. W latach 1986-89 występował w Teatrze Ludowym w Krakowie, obecnie aktor krakowskiego Teatru Bagatela i Teatru KTO.

Zespół Szpitalnego Oddziału Ratunkowego:

lek. med. Michał Morawski (internista, neurolog)
Krzysztof Wnuk – aktor teatralny i filmowy, absolwent krakowskiej PWST. Obecnie aktor Teatru Witkacego w Zakopanem.

lek. med. Eryk Wajman (internista, na specjalizacji kardiologicznej)
Radosław Osmalak – aktor-amator, znany z wielu ról w formatach „W-11 Wydział Śledczy” i „Detektywi”.

lek. med. Robert Szewczyk (gastroenterolog)
Tomasz Augustynowicz – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent krakowskiej PWST.

lek. med. Anna Nowicka (internista, pediatra)
Sylwia Oksiuta – Absolwentka AT w Warszawie (wydział w Białymstoku). Od roku 2007 aktorka Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie.

lek. med. Dominika Gajda (internista na specjalizacji ginekologicznej)
Kaja Sosnowska – aktorka-amatorka, znana z wielu ról w formatach „W-11 Wydział Śledczy” i „Detektywi”. Pojawiła się również w filmie „Nad życie” i serialu „Majka”.

Pielęgniarka oddziałowa Elżbieta Sułowska
Elżbieta Wójcik – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka PWST w Krakowie.

Premiera „Szpitala” na antenie TVN już 11 lutego o godzinie 17:00. Serial będzie emitowany od poniedziałku do piątku.

Źródło: TVN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *