„Tajemnice muru berlińskiego” w TVP1 HD

David Hasselhoff zaprasza na filmową podróż po Berlinie współczesnym i tym sprzed upadku muru. „Tajemnice muru berlińskiego” reż. Gary Johnstone już 4 listopada 2015 roku o godzinie 21:25 w TVP1 HD.

W roku 1989 piosenka Davida Hasselhoffa „Looking for Freedom” była w Berlinie wielkim przebojem. Niezwykłym zrządzeniem losu stała się hymnem upadku jednego z najbardziej znienawidzonych symboli komunizmu – 156 kilometrów betonowej ściany z zaporami przeciwczołgowymi, wieżami strażniczymi, drutem kolczastym, psami i śmiercionośnymi pułapkami. „Tajemnice muru berlińskiego” to opowieść o ucieczkach, próbach przedostania się przez mur drogą powietrzną, lądową, rzeczną, a także podziemną. Mur miał uniemożliwić Niemcom ze wschodu ucieczkę przez Berlin Zachodni.

Gdy w roku 1961 z dnia na dzień zamknięto granicę, wiele rodzin zostało rozdzielonych. To był swoisty wyścig. Enerdowskie władze usiłowały uszczelnić Mur, a mieszkańcy Wschodniego Berlina szukali jeszcze istniejących dróg ucieczki. Ucieczka Conrada Schummana, enerdowskiego żołnierza, który porzucił karabin i przeskoczył przez zasieki, przeszła do legendy. Pierwszym zastrzelonym uciekinierem był Günter Litfin, który próbował przepłynąć w Berlinie graniczną rzekę. Mur, który upadł w listopadzie 1989 roku był jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Podczas prób przedostania się przez pilnie strzeżoną granicę do Berlina Zachodniego wielu ludzi zostało zabitych. Dokładna liczba ofiar jest sporna i niepewna, różne źródła podają od 136 do 238 śmiertelnych przypadków.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *