„Toccata C-dur” Antoniego Libery na antenie radiowej Dwójki

W sobotę 30 września o godz. 19.00, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Muzyki, radiowa Dwójka zaprasza na premierę słuchowiska „Toccata C-dur”, które jest autorską adaptacją noweli Antoniego Libery.

Tytuł słuchowiska odsyła do bardzo trudnego, wirtuozowskiego utworu muzycznego, jakim jest Toccata C-dur op. 7 Roberta Schumanna. To jedna z pierwszych kompozycji tego kompozytora. 19-letni Schumann stworzył ten utwór jako ćwiczenie dla siebie, by jeszcze udoskonalić swą technikę pianistyczną.

W słuchowisku Antoniego Libery toccata ta jest przedmiotem wyzwania, jakie profesor Plater, nauczyciel fortepianu w szkole muzycznej, stawia przed dwoma swoimi uczniami – Sławkiem i narratorem tej opowieści, którzy wkrótce mają zdawać egzamin dyplomowy na zakończenie szkoły muzycznej. Obaj uczą się tego piekielnie trudnego dzieła, a jego wykonanie na egzaminie dyplomowym zaważy na ich przyszłości.

Antoni Libera w niedawnym wywiadzie na antenie Dwójki stwierdził, że jego nowela ma w pewnym sensie charakter autobiograficzny, gdyż sam uczył się w szkole muzycznej i myślał, że zostanie muzykiem.

W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że nie przeskoczę pewnych oporów i muszę szukać szczęścia w czymś innym. W przypadku moich bohaterów, o ich dalszym losie decyduje, niczym głos wyroczni, sama muzyka. Frapowało mnie, że muzyka to jest coś, co w tajemniczy sposób do człowieka przemawia – powiedział Libera.

W słuchowisku wystąpią aktor Andrzej Mastalerz i pianista Tomasz Marut – ten ostatni w kreacji muzycznej. Reżyseria jest dziełem Antoniego Libery, zaś realizacja akustyczna – Andrzeja Brzoski.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *