Transmisje z Konkursu im. Szymanowskiego w radiowej Dwójce

W poniedziałek 10 września rozpoczyna się w Katowicach pierwsza odsłona Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Program 2 Polskiego Radia, współorganizator i patron medialny wydarzenia, zaplanował na swojej antenie kilkadziesiąt godzin relacji i transmisji.

Wydarzenie potrwa do 23 września 2018 r. Przesłuchania konkursowe I i II etapu odbywać się będą równolegle w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uroczysta gala i finał konkursu, w trakcie którego solistom towarzyszyć będzie orkiestra NOSPR, odbędą się w sali koncertowej NOSPR.

W trakcie przesłuchań aż 117 młodych muzyków z 21 krajów ubiegać się będzie o nagrody w pięciu kategoriach: fortepianu, skrzypiec, śpiewu, kwartetu smyczkowego oraz kompozycji. Pula nagród we wszystkich pięciu kategoriach to niemal 300 tys. euro. Oprócz nagród głównych (I, II i III nagroda w każdej kategorii), we wszystkich kategoriach wykonawczych zostaną przyznane nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, a w kategoriach skrzypce i śpiew – także nagroda dla najlepszego pianisty-kameralisty.

Celem przedsięwzięcia (Konkurs odbywać się będzie w Katowicach w cyklu 5-letnim) jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości, będącej istotną częścią narodowego dziedzictwa kulturowego. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a współorganizatorami są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Katowice, Polskie Radio S.A., Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem. Jako komitet honorowy imprezę firmują dyrygent sir Simon Rattle oraz maestro Krzysztof Penderecki.

Przez cały czas trwania Konkursu radiowa Dwójka zaprasza na transmisje i retransmisje przesłuchań uczestników oraz relacje i omówienia. Nadawane one będą w wieczornym i nocnym paśmie koncertowym – przede wszystkim w cyklu „Letni festiwal muzyczny”. Więcej szczegółów na stronie: dwojka.polskieradio.pl.

Ponadto wszystkie wykonania zaprezentowane podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego zostaną umieszczone w specjalnym serwisie internetowym, który znaleźć można pod adresem: Szymanowski-konkurs.polskieradio.pl.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *