TVN z testami HEVC w Naziemnej Telewizji Cyfrowej

15 lipca 2015 roku Grupa TVN rozpoczęła testy kompresji HEVC w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej. W ofercie multipleksu eksperymentalnego (MUX-EXP), którego emisja prowadzona jest na kanale 53 z obiektu RTCN Warszawa / PKiN, obok dotychczas nadawanych programów telewizyjnych w kompresji AVC (MPEG-4), pojawiły się dwa programy telewizyjne nadawane w kompresji HEVC – TVN i TVN HD.

Parametry emisji MUX-EXP:
RTCN Warszawa / PKiN – kanał: 53, moc: 3 kW, polaryzacja: pozioma, charakterystyka: dookólna.

Oferta programowa MUX-ERP:
TVN HD, TVN 7 HD, TVS HD i TTV HD oraz TVN HEVC i TVN HD HEVC.

Aktualne pozwolenie radiowe umożliwia emisję sygnału MUX-EXP z RTCN Warszawa / PKiN do 24 października 2015 roku.

Źródło: EmiTel

7 Comments on “TVN z testami HEVC w Naziemnej Telewizji Cyfrowej”

 1. I dobrze.
  Trzeba się przygotować, w końcu MUX 1 i 2 mają koncesje do ~2021 roku (10 letnie licząc od czasu doręczenia decyzji rezerwacyjnej).

  5-6 lat i jedziemy z HEVC i DVB-T2. Potrzebne są decyzje: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie standardu tak by za rok lub dwa można by już zacząć sprzedawać zgodne odbiorniki.

  (POLECAM przeczytać nieoficjalną wypowiedź na forum Emitela http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=2&t=6453&p=204106#p204106 )

  Upchniemy po 10-12 kanałów w HD w każdym mux’ie.

  To jedynie mux8 będzie robił za skansen do 2030/2031 roku z 15 letnią koncesją…
  (ale mam nadzieję że tam się nadawcy dogadają z UKE i KRRiT i Emitelem i chociaż przejdą do HD używając HEVC’a aby lepiej konkurować z innymi kanałami, na DVB-T2 nie ma co liczyć bo to oznaczało by pojawienie się miejsca dla konkurencji a na to się na pewno nie zgodzą 😉 )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *