TVP Kultura w sierpniu nadal z „Kobrą”

Specjalnie na życzenie widzów, TVP Kultura będzie pokazywać spektakle Teatru Sensacji „Kobra” także w kolejne cztery czwartki sierpnia o godzinie 20:10. Tak jak w lipcu, TVP Kultura pozostaje wierna polskim autorom sztuk sensacyjnych.

Już za tydzień w czwartek 7 sierpnia TVP Kultura zaprasza na spektakl z 1968 roku, pt. „Iryd” autorstwa Barbary Nawrockiej i Ryszarda Dońskiego i w reżyserii Mieczysława Waśkowskiego. Akcja rozpoczyna się na terenie budowy, gdzie zostaje skradziony defektoskop z izotopem promieniotwórczym. Milicja prowadzi w tej sprawie intensywne śledztwo, chcąc zapobiec czyjejś śmierci na skutek działania niebezpiecznych promieni X. Milicjanci znajdują izotop ukryty w oparciu fotela jednego z bohaterów. Ktoś chciał go zabić. Pytanie: kto i dlaczego? W spektaklu zagrali m.in.: Wieńczysław Gliński, Jerzy Turek, Igor Śmiałowski, Emil Karewicz i Irena Karel.

14 sierpnia TVP Kultura zaprezentuje spektakl z 1967 roku. Punktem wyjścia w sztuce „Mord w hurtowni” Marka Domańskiego jest zabójstwo w hurtowni sekretarza Rady Zakładowej. Kapitan milicji w trakcie przesłuchań pracowników ujawnia korupcję, nadużycia finansowe i przestępstwa gospodarcze popełniane w majestacie prawa. Całą intrygę wieńczy zaskakująca puenta. W sztuce wystąpili m.in.: Czesław Wołłejko, Halina Kossobudzka, Mieczysław Pawlikowski, Bogdan Baer. Spektakl wyreżyserował Józef Słotwiński.

„Toccata”, spektakl z 1971 roku, zostanie wyemitowany 21 sierpnia. Jest to adaptacja powieści Macieja Zenona Bordowicza w reżyserii autora, której akcja rozgrywa się w małym, prowincjonalnym polskim miasteczku w pierwszych latach po wojnie. W niewyjaśnionych okolicznościach, w miejscowym barze giną barman i milicjant wraz z żoną. Śledztwo prowadzi porucznik Adam (w tej roli Janusz Gajos) – przyjaciel zamordowanego ze szkolnych lat. Energicznie dochodzenie ukazuje kulisy morderstwa i odkrywa wojenną przeszłość jednego zbrodniarza. W obsadzie m.in.: Pola Raksa, Ludwik Pak, Tadeusz Białoszczyński, Stefan Szmidt.

Na pożegnanie z wakacyjnym przeglądem „Kobry” w TVP Kultura, 28 sierpnia widzowie zobaczą „Śmierć w najszczęśliwszym dniu” z 1974 roku autorstwa Jerry’ego McKee. Pod tym obco brzmiącym pseudonimem kryje się nie kto inny jak wszystkim dobrze znany polski reżyser, Juliusz Machulski – wówczas niespełna 20-letni syn reżysera prezentowanej Kobry, Jana Machulskiego. Akcja sztuki rozgrywa się w willi pani Loden, wdowy po milionerze, gdzie zostaje zamordowany – tuż przed ceremonią ślubną – przyszły mąż jej pasierbicy. Wszystkie poszlaki wskazują, że morderstwa mógł dokonać syn pani Loden z pierwszego małżeństwa. Jednak sprytny podstęp prowadzących śledztwo doprowadza do ujawnienia prawdziwego winnego. W spektaklu wzięli udział m.in.: Jan Machulski, Ryszard Bacciarelli, Krzysztof Wieczorek, Małgorzata Lorentowicz i Włodzimierz Press.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *