TVP Kultura z pasmem dla dzieci

Od marca 2013 roku, od poniedziałku do piątku o godzinie 19:30, TVP Kultura zaprasza najmłodszych widzów Telewizji Polskiej do oglądania programów w specjalnym paśmie Widzi Misie. Prezentowane są w nim zarówno klasyczne bajki polskie, jak i formy bardziej eksperymentalne, np. promujące czytelnictwo wśród młodych odbiorców.

Pasmo Widzi Misie ma zapoznawać młodych widzów ze znakomitymi tradycjami polskiej animacji, ilustracji oraz grafiki. Ma być też promocją czytelnictwa oraz przygotować młodych widzów do świadomego odbioru polskiej kultury.

„Bajkonurr, czyli w świecie książek dla dzieci” to program skierowany do dzieci od lat 3, oparty o najciekawsze pozycje wydawnicze. Wśród gości zaproszonych do udziału w programie znaleźli się: Kazik Staszewski, który czyta „Wielkie zmiany w dużym lesie” Grażyny Ruszewskiej z ilustracjami Piotra Fąfrowicza; Katarzyna Figura czytająca „Ale ja tak chcę!” Beaty Ostrowickiej (ilustracje Krystyna Lipka-Sztarbałło); Edward Lutczyn czytający fragmenty książki „Dużo śmiechu trochę smutku to historia o mamutku” Wiktora Woroszylskiego z ilustracjami Józefa Wilkonia czy Urszula Dudziak, która czyta „Różowego prosiaczka” Mariusza Brykczyńskiego z ilustracjami Joanny Olech i Marty Ignerskiej.

Wśród klasycznych animacji polskich z archiwów Telewizji Polskiej w paśmie Widzi Misie zaprezentowane zostaną m.in. bajki: „Miś Uszatek”, „Ferdynand Wspaniały”, „Przygody Kota Filemona”, „Przygód kilka wróbla Ćwirka” oraz „Baśnie i bajki polskie”. Wszystkie reprezentują najlepsze tradycje klasyki polskiej animacji dziecięcej.

Pasmo Widzi Misie poszerzone jest w czwartki o animowane seriale polskie dla dzieci, wśród których znajdą się m.in. „Tajemnica szyfru Marabuta” (reż. Maciej Wojtyszko), „Dixie” (ekranizacja książki Agnieszki Osieckiej z dialogami napisanymi specjalnie przez poetkę do serialu), „Proszę słonia” w reżyserii Witolda Giersza na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna, „Fortele Jonatana Koota” (na podstawie książki Janusza Przymanowskiego), „Kangurek Hip-Hop”, „Mały pingwin Pik-Pok” (na podstawie książki Adama Bahdaja) czy „Pomysłowy Dobromir” w reżyserii Romana Huszczo.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *