TVP: technologia 4K przyszłością telewizji

W dniach 26-28 stycznia 2016 roku odbyło się w Genewie, zorganizowane przez Europejską Unię Nadawców (EBU), coroczne seminarium poświęcone technologii produkcji (Production Technology Seminar), w którym przedstawiciele nadawców z całego świata, w tym Telewizji Polskiej, dzielili się doświadczeniami i wiedzą na temat techniki produkcji radiowej i telewizyjnej. TVP jest członkiem specjalistycznych grup EBU, wyznaczających standardy technologiczne dla nadawców.

Podczas seminarium rozmawiano m.in. o zarządzaniu zasobami medialnymi, zastosowaniu technik IP do wymiany materiałów na etapie produkcji oraz organizacji pracy studyjnej, zaawansowaniu metody archiwizacji i zarządzaniu materiałami audiowizualnymi, nowych formatach rejestracji i przechowywania plików multimedialnych.

Zagadnieniem cieszącym się szczególnym zainteresowaniem nadawców podczas tegorocznej edycji seminarium była produkcja materiałów wideo ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV). TVP jako jedyny nadawca w Polsce do tej pory przeprowadził eksperymentalne emisje w rozdzielczości 4K. Testowe materiały 4K są również cały czas dostępne w serwisie telewizji hybrydowej TVP.

Obecnie TVP kontynuuje prace związane z wdrażaniem ultra wysokich rozdzielczości w ramach projektu „Pilotażowej instalacji rejestrowania, przetwarzania  i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4, 8 i 16K”. Uzyskał on dofinansowanie w ramach Funduszu Europejskiego Inteligentny Rozwój w wysokości 9,4 mln zł.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *