Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdza zasięg Naziemnej Telewizji Cyfrowej

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) prowadzi na terenie siedmiu województw ocenę możliwości odbioru sygnału Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T). Rozpoczęte w lipcu pomiary są elementem wdrażania Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce. Ocena możliwości odbioru DVB-T przeprowadzana będzie do końca września na terenie 505 gmin zamieszkałych przez ponad 6 milionów Polaków.

Zespoły pomiarowe z delegatur UKE przeprowadzają badania na terenach na których nastąpi wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego jeszcze w tym roku, a z wyliczeń teoretycznych wynika, że w danej miejscowości mogą być kłopoty z odbiorem telewizji cyfrowej. Badania przeprowadzane są w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskiem, lubuskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Celem pomiarów jest weryfikacja wyliczonych uprzednio wartości natężenia pola elektromagnetycznego sygnału programów telewizji cyfrowej emitowanych z nadajników naziemnych. Badanie w terenie realizowane jest przy pomocy ruchomych stacji pomiarowych.

Dodatkowo poprawny odbiór sygnału potwierdzany jest przy wykorzystaniu odbiornika telewizyjnego z dekoderem MPEG-4, podłączonego do dziewiętnasto-elementowej anteny abonenckiej – każdy zespół pomiarowy wyposażony został w identyczne zestawy odbiorcze.

W ramach pomiarów sprawdzane są różne możliwości w zakresie odbioru sygnałów nadawanych w ramach  pierwszego, drugiego i trzeciego multipleksu (MUX-1, 2 i 3). W tej samej lokalizacji badane są możliwość odbioru sygnału z kilku nadajników – nadajnika głównego oraz innych nadajników dostępnych na danym obszarze.

Pomiary i ocena możliwości odbioru sygnału DVB-T będzie realizowana do końca września.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *