Widzowie odwiedzają Telewizję Polską

Od września zeszłego roku wchodząc na stronę www.wirtualnawycieczka.tvp.pl widzowie Telewizji Polskiej mogą z miejsca swojego zamieszkania zwiedzać główną siedzibę stacji TVP przy ul. Woronicza 17 oraz budynek przy Placu Powstańców Warszawy 7. Dotychczas z możliwości tej skorzystało kilkanaście tysięcy osób. Ale zdecydowanie więcej jest takich, którzy wolą TVP zobaczyć na własne oczy. I liczba ich rośnie wręcz lawinowo.

W pierwszym półroczu 2013 roku pomieszczenia TVP przy ul. Woronicza zwiedziło 19 589 osób w 632 grupach, a więc prawie o 20 procent więcej, niż w tym samym czasie ubiegłego roku (16 454 osoby – 490 grup). Najwięcej wycieczek przyjeżdża w maju. Wśród uczestników dominują uczniowie szkół gimnazjalnych (w tym półroczu 8 415) oraz szkół podstawowych (6 987), najczęściej, bo aż jedna trzecia, z Mazowsza, które do Warszawy ma najbliżej.

Z racji na rosnące zainteresowanie, trzeba było zwiększyć – z trzech do czterech – liczbę przewodników. Są nimi Piotr Auerbach, Sylwester Fajkowski, Mirosława Pałaszewska i Maciej Łoś – mówi Daniel Gorgosz, dyrektor Ośrodka Administracji. – To pasjonaci telewizji, znający specyfikę produkcji telewizyjnej, jednocześnie posiadający niezwykłe umiejętności przekazywania olbrzymiej wiedzy, jaką nabyli w trakcie wieloletniej pracy w TVP. –

Zwiedzanie rozpoczyna się w bloku F, a kończy w bloku B. Goście poznają m.in. studia programów i nagrań takich jak: TVP Sport, „Kawa czy herbata?”, „Pytanie na śniadanie”, „Jaka to melodia?”, reżyserki, magazyn rekwizytów, dekoracji oraz kostiumów. Następnym etapem zwiedzania są hale zdjęciowe, w których odbywają się nagrania seriali np. „rodzinka.pl” czy „Klan”. Na deser zaś – wizyta w muzeum TVP i podziwianie zgromadzonych tam eksponatów, obrazujących w skrócie historię rozwoju telewizji.

Uczestników wycieczek bardzo cieszy fakt, że mogli osobiście zobaczyć, jak wygląda produkcja telewizyjna – podkreśla dyrektor Gorgosz. – Dotychczas z jej efektami zapoznawali się oglądając wyłącznie programy. –

Wielu młodych ludzi przyjeżdżając do TVP liczy oczywiście na spotkanie z gwiazdą telewizyjną.

Największe szanse mają na to ci, którzy zwiedzają Woronicza rano, jeszcze podczas trwania telewizji śniadaniowych – mówi Elżbieta Gromacka, p.o. kierownika w Ośrodku Administracji. Wycieczkowicze mają wówczas możliwość zrobienia sobie z gwiazdą nią zdjęcia czy też uzyskania autografu. Często się również zdarza, że znani prezenterzy nie odmawiają młodzieży rozmów także bezpośrednio na korytarzu. Do nich należy m.in. dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz.

Chęć odwiedzin TVP trzeba zgłosić do Ośrodka Administracji telefonicznie (22) 547 89 04 lub faxem (22) 547 77 61 co najmniej z miesięcznym, a nierzadko dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Zdarza się, że terminy są zarezerwowane na dłuższy okres. Np. w końcu 2012 roku były zajęte wszystkie terminy aż do końca marca bieżącego roku.

Wejście grup wycieczkowych na teren TVP jest płatne, a bilet kosztuje 17 zł. Jednak młodzież z domów dziecka, ośrodków szkolno-wychowawczych czy placówek sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi zwalniana jest z tego obowiązku. Decyzję taką podejmuje dyrektor Ośrodka Administracji TVP na pisemny wniosek zainteresowanych.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *