Wielkanoc 2018 z Chopinem w TVP Kultura

1 kwietnia w Niedzielę Wielkanocną TVP Kultura zaprasza na wyjątkowe spotkanie z twórczością Fryderyka Chopina. Dwa filmy dokumentalne, „Ocaleni przez Chopina” – godz. 9.05 i „Fortepian Chopina” – godz.13.40 oraz koncert „Warszawski fortepian Chopina”, poświęcony wielkiemu polskiemu kompozytorowi o godz. 14.00.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura

„Ocaleni przez Chopina” to brytyjski film dokumentalny w reżyserii Jamesa Kenta. Opowiada o Balladzie nr 1 g – moll Fryderyka Chopina i o tym, jak utwór ten odmienił życie dwojga młodych ludzi. 15-letnia japońska pianistka Momoka pochodzi z Sendai – miasta, które w 2011 roku doświadczyło straszliwych skutków trzęsienia ziemi i tsunami. Grając Balladę, Momoka daje wyraz swoim, zazwyczaj skrywanym uczuciom, jak ból, rozpacz i niezgoda na okrutną rzeczywistość. Z kolei 22-letni Paul, uczeń szkockiej szkoły muzycznej, u którego wykryto raka mózgu i stwardnienie rozsiane, to właśnie Balladzie zawdzięcza powrót do sił po ciężkiej operacji. Dzieło Chopina komentują w tym filmie także światowej sławy pianiści, jak Lang Lang, Władimir Aszkenazi, Imogen Cooper i Stephen Cough. Premiera filmu dokumentalnego o godz. 9.05.

O godz. 13.40 TVP Kultura przypomni film dokumentalny Piotra Stasika „Fortepian Chopina” o tym, jak powstała kopia fortepianu Buchholtza, na którym nastoletni Chopin tworzył swoje pierwsze wielkie kompozycje. To przede wszystkim film o prawdziwej pasji i umiłowaniu swej pracy przez twórcę kopii instrumentu, Paula McNulty’ego, jednego z najlepszych budowniczych historycznych fortepianów na świecie.

O tym, jak brzmi fortepian odtworzony przez McNulty’ego, widzowie TVP Kultura dowiedzą się o godz. 14.00, gdy wyemitowany zostanie koncert galowy „Warszawski fortepian Chopina”, który odbył się 17 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w 188. rocznicę słynnego koncertu Chopina w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich, gdzie również na fortepianie Buchholtza 17 marca 1830 r. młody kompozytor po raz pierwszy wykonał swój Koncert fortepianowy f – moll.

Na odrestaurowanym fortepianie zagrał Krzysztof Książek z towarzyszeniem Collegium 1704 pod dyrekcją Václava Luksa. Artyści wykonali Fugę i kodę B – dur (na temat „Jeszcze Polska nie zginęła”) i „Bitwę pod Możajskiem” Karola Kurpińskiego oraz Koncert fortepianowy f – moll op. 21 Fryderyka Chopina.

„Ocaleni przez Chopina” („Chopin Saved My Life”), TVP Kultura, niedziela 1 kwietnia, godz. 09.05.
„Fortepian Chopina”, TVP Kultura, niedziela 1 kwietnia, godz. 13.40.
„Warszawski fortepian Chopina – koncert”, TVP Kultura, niedziela 1 kwietnia, godz. 14.00.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *