Wiosenne propozycje TVP Kultura

Michałkow, Bałabanow i rosyjski teatr, Łoziński i Fellini, Masecki i Saura, Hazanavicius i Cywińska, Allen i Driessen, koncerty Santany, Iron Maiden, Deep Purple i Queens of the Stone Age, ale też Maurice’a Jarre’a i Cecilii Bartoli – nie ma takiego zjawiska kulturalnego, które nie znalazło by swojego miejsca w wiosennej ramówce TVP Kultura.

Wiosenną ramówkę w TVP Kultura otworzą wydarzenia specjalne: kolejna edycja „Młodego Muzyka Roku” – nowoczesny talent show będący ogólnopolskim konkursem na najlepszego młodego muzyka, grającego na klasycznym instrumencie oraz „Gwarancje Kultury” – nagrody dla najciekawszych, najbardziej wyrazistych osobowości artystycznych ubiegłego sezonu.

Fanów dobrego kina TVP Kultura zaprasza na filmy dokumentalne pokazujące zmianę postrzegania roli kobiet w krajach Trzeciego Świata: Indiach, Birmie, RPA. Wśród nich zaplanowano dwie premiery: „Siła kobiet” w reż. francuskiego artysty Jr. oraz „Cały świat przed nią” w reż. Nishy Pahuja.

Z kolei „Podróż na Wschód” to pasmo z filmami radzieckimi i rosyjskimi, które ruszy już w marcu i wypełni czwartkowe wieczory. Będzie można zobaczyć premierowo filmy takich reżyserów jak Nikita Michałkow, Aleksiej Bałabanow czy Eldar Riazanow.

Nie zabraknie przeglądów tematycznych. W środowe wieczory TVP Kultura zaprasza na najlepsze filmy polskich dokumentalistów: Marii Zmarz-Koczanowicz, Marcela Łozińskiego i Macieja Cuske. W kwietniu zaplanowano tydzień z twórczością Federico Felliniego. Wszystkie filmy zostaną wyemitowane z taśm odnowionych cyfrowo. Natomiast w maju – obszerny przegląd filmów Carlosa Saury.

Wiosenną atrakcją na antenie TVP Kultura będą też mini przeglądy filmowe „Zbliżenie na…”. W marcu będzie można obejrzeć filmy z Julianne Moore, w kwietniu z Charlize Theron. Bohaterami kolejnych przeglądów będą Gael Garcia Bernal, Emmanuelle Seigner, Gerard Depardieu, Ben Whishaw.

Ponadto wiosną TVP Kultura przygotowała wiele telewizyjnych premier w piątkowym paśmie „Kino jest sztuką” i sobotnim „Bilet do kina”. Wśród nich m.in.: „Co nas kręci, co nas podnieca” Woody’ego Allena, „Artysta” Michela Hazanaviciusa, „Nietykalni” Oliviera Nakache i Erica Toledano, „Mój tydzień z Marylin” Simona Curtisa.

Fani animacji w wiosennej ramówce znajdą filmy Paula Driessena. W przeglądzie jego twórczości TVP Kultura wyemituje filmy: „Air!”, „Edyp” i „Chłopiec, który zobaczył górę lodową”.

Widzowie będą też mogli zapoznać się z filmami wyśmienitego duetu z Kanady: Wendy Tilby i Amandy Forbis. W przeglądzie będzie można zobaczyć animację „Gdy dzień się budzi”, za który panie otrzymały Złotą Palmę w Cannes w 1999 roku, oraz „Dzikie życie” – nominowaną do Oscara w 2012 roku. Premierowo TVP Kultura pokaże krótkometrażowy film „Ziegenort” Tomka Popakula. W zestawieniu propozycji znajdą się filmy wyprodukowane przez studio Platige Image: entuzjastycznie przyjmowany na festiwalach „Paths of Hate” Damiana Nenowa oraz „Kinematograf” Tomasza Bagińskiego. TVP Kultura zaprosi również na filmy ze zbiorów archiwalnych TVP (m.in. na przegląd animacji Tomasza Kozaka).

Wtorkowe wieczory (godzina 20:20) TVP Kultura dedykuje Teatrowi Telewizji. W marcu TVP Kultura zaprezentuje twórczość Izabelli Cywińskiej. Wydarzeniem miesiąca będzie telewizyjna premiera spektaklu „Wiśniowy sad” Antona Czechowa z Teatru Nowego w Poznaniu, który TVP Kultura zaprezentuje w ramach „Niedzieli z Izabellą Cywińską”.

W kwietniu TVP Kultura przedstawi cykl spektakli pod hasłem „Lokalsi w teatrze”, do którego wprowadzeniem będzie premiera telewizyjnej wersji „Korzeńca” według powieści Zbigniewa Białasa z Teatru Zagłębia w Sosnowcu w reżyserii Remigiusza Brzyka i reżyserii telewizyjnej Marcina Koszałki.

W maju widzowie dzięki TVP Kultura będą mogli poznać współczesny rosyjski teatr. Wyemitowane zostaną dwie części „Życia i losu” według powieści Wasilija Grossmana w adaptacji scenicznej wybitnego rosyjskiego reżysera Lwa Dodina oraz „Wilki i owce” Aleksandra N. Ostrowskiego w reżyserii znanego również w Polsce Konstantina Bogomołowa.

TVP Kultura przygotowała wiosną wiele premierowych koncertów i filmów dokumentalnych poświęconych muzyce. Atrakcją późnych poniedziałkowych wieczorów będą rockowe koncerty zagraniczne, w których premierowo zagrają m.in. James Brown, Carlos Santana, Iron Maiden, Deep Purple oraz Queens of the Stone Age.

We wtorki tradycyjnie TVP Kultura będzie emitować koncerty muzyki klasycznej z archiwum Telewizji Polskiej oraz zagraniczne. Przewidziano tu premiery, a wśród nich cykl koncertów w wykonaniu światowej sławy skrzypaczki Anne-Sophie Mutter z muzyką Brahmsa, Mendelssohn-Bartholdiego, Mozarta.

W każdą pierwszą środę miesiąca TVP Kultura zaprosi na spektakl operowy lub baletowy. Wśród planowanych spektakli: zrealizowany z rozmachem, plenerowy spektakl operowy „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta z prestiżowego austriackiego festiwalu w Bregencji oraz „Don Carlo” Verdiego z festiwalu w Sazlburgu, a także pasjonująca realizacja „Eugeniusza Oniegina” w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

W czwartki na widzów będzie czekała „Muzyka świata”, a w niej koncerty folkowe z udziałem muzyków różnych narodowości. TVP Kultura przypomni tu m.in. sylwetkę legendy czeskiej muzyki Jaromira Nohavicy.

Późnymi wieczorami w piątki zagrają w TVP Kultura młode i uznane zespoły polskiej sceny muzycznej. Premierowo: koncert pianisty i improwizatora Marcina Maseckiego – zrealizowany w warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz koncert nowego polskiego dream team’u jazzowego Power of the Horns.

Sobotnie wieczory (godzina 22:30) wypełni pasmo koncertów jazzowych i nie tylko. Wśród premier: bluesowy koncert światowej sławy brytyjskiego aktora Hugh Lauriego poprzedzony filmem dokumentalnym; koncerty: Don Cherry „Multikulti”, Weather Report, Super Guitar Trio oraz Niny Simone zrealizowane na festiwalu w Montreux oraz Pat Metheny Group „The Way Up”.

W niedzielne popołudnia (godzina 15:00) TVP Kultura zaprosi na koncerty z gwiazdami opery i estrady w repertuarze znanym i lubianym przez widzów, z udziałem artystów polskich i zagranicznych. Wśród koncertów: „Arie oper świata na Wawelu”, koncert barokowych arii w wykonaniu Cecilii Bartoli oraz koncert światowej sławy tenora Jonasa Kaufmanna wykonującego najtrudniejsze niemieckie arie.

Nie zabraknie atrakcji dla fanów muzycznych filmów dokumentalnych. W soboty o godzinie 19:15 TVP Kultura poleca premierowy cykl dokumentów poświęconych kompozytorom muzyki filmowej. Wśród nich: Alexandre Desplat, Bruno Coulais, Gabriel Yaerd, Georges Delerue, Lalo Schifrin, Maurice Jarre.

Natomiast w poniedziałki (godzina 8:50 i 17:00) będzie można oglądać najciekawsze polskie i zagraniczne filmy dokumentalne o tematyce muzycznej. Wśród premier m.in.: „Zupa na pointach” – film dokumentalny poświęcony choreografowi Emilowi Wesołowskiemu, „Murray Perahia – nie z tego świata” prezentujący sylwetkę jednego z największych żyjących pianistów, oraz kontrowersyjny niemiecki dokument „Muzyka w czasach zimnej wojny” odkrywający powiązania wielkich artystów ze Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi.

Wiosną TVP Kultura zaprasza ponadto na spotkania ze sztukami wizualnymi w cyklach: „Videogalerie”, „Performance” i „Libera – przewodnik po sztuce” oraz na stałe pozycje programowe: „Halę odlotów”, „Informacje kulturalne”, „Tygodnik Kulturalny”, „Niedzielę z…”, „Sztukę czytania”, „Studio Kultura – Rozmowy” i „Afisz kulturalny”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *