XVI Dzień Papieski na antenach Telewizji Polskiej

Telewizja Polska, zgodnie z wieloletnią tradycją, będzie świadkiem i kreatorem licznych uroczystości XVI Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku w niedzielę, 9 października 2016 roku, pod hasłem „Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV

Kardynał Kazimierz Nycz, Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – inicjatora Dnia Papieskiego – podkreśla, że w tym roku będzie on nawiązywał do obchodzonego w Kościele na całym świecie Jubileuszu Miłosierdzia.

Tegoroczne hasło niesie przesłanie św. Jana Pawła II, który uczył nas, że powinniśmy być apostołami i świadkami Bożego Miłosierdzia – stwierdził kard. Nycz.

Wzorem lat ubiegłych Telewizja Polska – jako korporacyjny patron medialny – włączy się w relacjonowanie obchodów tego szczególnego dla Polaków dnia. Na głównych antenach TVP pojawi się okolicznościowy spot, którego autorem, podobnie jak w roku ubiegłym, jest Tomasz Reczko, stypendysta Fundacji.

W sobotę, 8 października o godzinie 20:00, na antenie TVP1 HD Orędzie na Dzień Papieski wygłosi Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak (także w TVP Polonia o godzinie 20:25 oraz 2:25).

Wieczorem, 8 października, TVP2 HD transmitować będzie z Zamku Królewskiego w Warszawie uroczystą Galę wręczenia „katolickich nobli”, czyli Nagród TOTUS 2016 (godzina 16:45). Galę będzie retransmitować TVP Polonia o godzinie 23:15. Nagrody TOTUS to prestiżowe katolickie odznaczenia, przyznawane osobom i instytucjom, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podniesienia wartości godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II. W kategorii TOTUS medialny, upamiętniającej bp. Jana Chrapka i Jego rolę w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”, nominowano m.in. twórców serialu TVP1 pt. „Ojciec Mateusz” za „stworzenie cieszącego się dużym zainteresowaniem serialu, który w popularnej formule kreuje pozytywny wizerunek Kościoła i przybliża go do codziennych spraw zwykłych ludzi”. Podczas Gali planowany jest występ gwiazd polskiej sceny muzycznej: Natalii Szroeder, Krzysztofa Antkowiaka i Any Andrzejewskiej.

W niedzielę, 9 października o godzinie 7:00, Jedynka zaprezentuje widzom poruszający film dokumentalny Krzysztofa Tadeja „Kardynał Wojtyła Papieżem”. Jest to opowieść o kilku dniach z życia Karola Wojtyły, które stały jednymi z najważniejszych w jego życiu, a także w dziejach Polski – od 6 sierpnia 1978 roku czyli dnia śmierci papieża Pawła VI do 22 października 1978 roku czyli Mszy św. inaugurującej nowy pontyfikat.

O godzinie 8:30 Jedynka zaprosi na specjalne wydanie cyklicznego programu „Ziarno”. Gośćmi będą młodzi ludzie z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz współpracująca z nią wybitna mezzosopranistka Alicja Węgorzewska. Jednym z podstawowych celów Fundacji jest wspieranie utalentowanej młodzieży z biednych rodzin.

O godzinie 10:00 w Jedynce rozpocznie się transmisja Mszy Świętej z Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawionej z okazji XVI Dnia Papieskiego, w której udział wezmą stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (emisja równoczesna w TVP Polonia). O godzinie 12:00 na antenie TVP1 – „Anioł Pański” (emisja równoczesna z TVP Polonia), zaś po jego zakończeniu, o godzinie 12:15 – problematyka Dnia Papieskiego będzie poruszana w programie „Między ziemią a niebem” (emisja równoczesna w TVP Polonia).

Szczególny wymiar będzie miał tego dnia wielki koncert „Bądźcie świadkami miłosierdzia – XVI Dzień Papieski” (Jedynka o godzinie 15:50 oraz TVP Polonia 16:20). Koncert zapowiada się jako eksplozja radości, śpiewu i wiary. Odbędzie się w jednym z najpiękniejszych kościołów warszawskich, kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu. Gwiazdy polskiej muzyki: Katarzyna Cerekwicka, Dorota Osińska, Olga Szomańska, Krzysztof Antkowiak, Mateusz Ziółko, soliści zespołu Wiarygodni – Małgorzata Szarek i Marcin Jajkiewicz – zaśpiewają największe przeboje muzyki religijnej. W koncercie znajdą się również materiały filmowe pokazujące postaci stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy włączyli się w dzieło miłosierdzia, pomagając innym ludziom poprzez pracę w Domach Pomocy Społecznej, z ubogimi w jadłodajniach i dziećmi, które wychowują się w trudnych warunkach socjalnych. Koncert poprowadzi Krzysztof Ziemiec.

Do przesłania i celów Dnia Papieskiego Telewizja Polska nawiąże także w niedzielnych programach informacyjnych i specjalnych „wejściach”, przypominając o zbiórce pieniędzy na stypendia dla młodzieży z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Dzień Papieski to inicjatywa Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana do życia w 2000 roku jako organizacja działająca na rzecz upamiętnienia pontyfikatu Jana Pawła II przez promowanie Jego nauczania i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października). Obchody Dnia Papieskiego przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Podczas Dnia Papieskiego organizowana jest publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Zebrane środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji. Jej działanie polega na przyznawaniu stypendiów uzdolnionej, ubogiej młodzieży szkolnej z zaniedbanych terenów wiejskich i małych miast. Fundacja towarzyszy stypendystom nie tylko w formie pomocy materialnej, ale również przez formację. Organizuje dla stypendystów obozy wakacyjne i językowe.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *