ATM Grupa: wyniki finansowe po trzech kwartałach 2013 roku

Skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej ATM, największego niezależnego producenta programów telewizyjnych i filmów oraz nadawcy kanału ATM Rozrywka, po trzech kwartałach 2013 roku wyniosły 89,8 mln zł i były o 9,6% większe niż w analogicznym okresie ubr. Grupa odnotowała także 6,9 mln zysku netto w porównaniu do blisko milionowej straty rok wcześniej. Ponadto zwiększyła przychody z działalności nadawczej oraz spoza Grupy.

Mimo kryzysu, Grupie Kapitałowej ATM udało się utrzymać dodatnią dynamikę przychodów, głównie dzięki wzrostowi przychodów z działalności nadawczej oraz z zarządzania aktywami własnymi. Tym samym sprawdziły się oczekiwania Zarządu Grupy co do możliwości rozwoju w tych obszarach. W strukturze przychodów Grupy Kapitałowej przychody z działalności nadawczej stanowią 13,2% – w analogicznym okresie ubr. było to zaledwie 3,9%. Natomiast przychody spoza Grupy wzrosły o 9,3% w porównaniu z analogicznym okresem w 2012 roku.

Zarząd Grupy Kapitałowej ATM liczy, że rola działalności nadawczej nadal będzie rosnąć. Po roku nadawania należąca do Grupy stacja ATM Rozrywka, podwoiła udział w grupie komercyjnej i grupie 4+. Podwoiła również liczbę widzów. W sierpniu br. ATM Rozrywka miała rekordowy w swojej dotychczasowej historii wynik w grupie komercyjnej 16-49 – średni udział stacji przekroczył 1%. W analogicznym okresie ubiegłego roku ATM Rozrywka w grupie 16-49 miała 0,41% udziału. Natomiast średni udział w grupie 4+ w sierpniu br. kanału ATM Rozrywka to 0,87%, W analogicznym okresie ubr. było to 0,41%.

Wzmocnienie działań sprzedażowych w segmencie zarządzania aktywami trwałymi, doprowadziło również do poprawy wyników spółek – ATM System, ATM Studio i ATM FX. ATM FX zdobyła kontrakt na realizację efektów specjalnych do rosyjskiej superprodukcji „Trzej muszkieterowie” i serialu pod tym samym tytułem. Z kolei ATM System realizuje największy w swojej historii kontrakt ze spółką Live Park na obsługę meczów T-Mobile Ekstraklasy. Po dwóch latach działalności, ugruntowaną rynkową pozycję zyskało centrum produkcji filmowo-telewizyjnej ATM Studio. Realizowane są w nim duże widowiska telewizyjne – obecnie m.in. „The Voice of Poland” i „Dzięki Bogu już weekend” dla TVP oraz „Top Chef” dla Telewizji Polsat. Jest ono także sceną dla renomowanych stołecznych teatrów – Nowego Teatru, TR Warszawa i Projekt Teatr Warszawa. Powstają tam także produkcje reklamowe i organizowane są liczne komercyjne eventy.

Na podkreślenie zasługują bardzo dobre wyniki finansowe Aidem Media, która zwiększyła przychody i marżę dzięki znacznemu powiększeniu autorskiego portfolio gier na urządzenia mobilne. Zajmują one wysokie pozycje w zagranicznych rankingach popularności.

Dla przychodów Grupy Kapitałowej nie bez znaczenie pozostaje fakt, że rok 2013 to rok dalszego spadku udziałów czterech głównych stacji telewizyjnych i umacniania się pozycji kanałów tematycznych i premium. Ponadto duże stacje w efekcie zakończenia pierwszego etapu cyfryzacji, tracą widzów na rzecz nowych, nadających cyfrowo. Postępująca fragmentaryzacja rynku jeszcze bardziej zachęciła do walki o umacnianie swoich pozycji kanały tematyczne i premium. Stąd ich inwestycje w lokalne produkcje i poszukiwanie partnerów w tym zakresie. Zarząd Grupy Kapitałowej ATM, przewidując takie możliwości, od dłuższego czasu upatrywał nowych szans rozwoju. W tym roku zespołowi ATM Grupa udało się przekonać stację HBO, która wyznacza trendy serialowej awangardy, do realizacji serialu o bieszczadzkich pogranicznikach p.t. „Wataha”. Będzie to jej pierwsza produkcja, która powstaje w tym regionie. ATM Grupa SA została również producentem emitowanego od końca października programu „Projektanci na start”. To pierwsze na rynku modowe talent show i jednocześnie pierwsza lokalna produkcji grupy FOX International Channels.

Andrzej Muszyński, prezes ATM Grupy SA, podkreśla, że zwiększanie starań w tym zakresie, to jeden z ważniejszych kierunków rozwoju. – Zarówno „Wataha” jaki i „Projektanci na start” to powrót ATM-u do tradycji realizowania oryginalnych formatów – mówi Muszyński. – Ze znakomitym zespołem kreatywnym i własną infrastrukturą jesteśmy dobrze przygotowani do tego by zaoferować atrakcyjne pomysły dotychczasowym i nowym klientom – dodaje.

Niezmiennie też spółki Grupy realizowały kolejne sezony „Ojca Mateusz”, „Rancza” dla TVP, czy „Pierwszej miłości” i „Świata według Kiepskich” dla Polsatu. Wszystkie cztery seriale od wielu sezonów są hitami rankingów oglądalności. Ponadto Telewizja Publiczna zakupiła od spółki ATM Grupa SA trzeci sezon serialu „Galeria”, który planuje pokazać w 2014 roku.

Zdaniem Zarządu Grupy Kapitałowej ATM, wspomniane wydarzenia dowodzą trafności dotychczasowej strategii i będzie ona kontynuowana. Istotnym jej elementem są też działania zmierzające do obniżenia kosztów. Spore nadzieje Zarząd wiąże również ze spodziewanym w branży końcem kryzysu i wzrostem rynku reklamy w 2014 roku.

Źródło: ATM Grupa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *