Info-TV-Operator będzie prowadził testy cyfrowego radia

Info-TV-Operator, spółka z Grupy Kapitałowej NFI Magna Polonia, porozumiała się z Polskim Radiem w kwestii testów emisji radia cyfrowego w technologii DAB+. Pozytywne zakończenie prac pozwoli słuchaczom na terenie aglomeracji warszawskiej odbierać w cyfrowej jakości wybrane programy radiowe Polskiego Radia.

Technologia DAB+, będąca następcą mniej wydajnej technologii DAB, to najnowocześniejsze rozwiązanie umożliwiające cyfrową emisję programów radiowych kodowanych w systemie MPEG-4 (HE-AAC v2). Dzięki cyfrowemu radiu słuchacze uzyskają dostęp do większej ilości programów o jakości dźwięku płyty kompaktowej z szeregiem dedykowanych usług wkomponowanych w audycje, takich jak elektroniczny przewodnik po programach (EPG), pokazy slajdów (slideshow), informacje tekstowe (DLS), proste strony www (BWS).

Nasze testy będą wyjątkowe pod kilkoma względami. Udostępnimy nie tylko emisję kilku programów Polskiego Radia obecnie dostępnych w eterze, ale również możliwość transmisji dodatkowych kanałów tematycznych. Do tego dołożymy jeden program wizyjny w technologii T-DMB, a do całości informacje powiązane z programami. Z technicznego punktu widzenia będą to pierwsze w Warszawie testy w trybie synchronicznym SFN, co oznacza nadawanie sygnału z dwóch różnych nadajników. Zapewni to zdecydowanie lepsze pokrycie sygnału, a więc umożliwi Polskiemu Radiu dotarcie do większej ilości potencjalnych słuchaczy – mówi Maciej Lipiński, Kierownik Projektu w Info-TV-Operator.

Testy rozpoczną się pod koniec bieżącego roku i potrwają około dwóch miesięcy. Zakończenie prac testowych zaplanowano na przełom lutego i marca 2013 roku. Unikalna jest również usługowa strona testów, kluczowa z punktu widzenia finalnych użytkowników. Spółka pracuje obecnie nad przygotowaniem i wdrożeniem specjalnych treści dodatkowych.

Przewidujemy dostarczanie do urządzeń odbiorczych nie tylko prostych stron internetowych, pokazów i prezentacji multimedialnych, ale również innowacyjnych informacji o ruchu ulicznym. Tzw. traffic information realizowany w strumieniu DAB+ będzie nie tylko pierwszym takim doświadczeniem w Polsce, ale również jednym z nielicznych w Europie – dodaje Maciej Lipiński.

Podobne testy cyfrowego radia na obszarze Warszawy i Kielce prowadzi również spółka EmiTel.

Spółka Info-TV-Operator to niezależny operator telekomunikacyjny, zajmujący się budową stacji nadawczych oraz emisją sygnałów radiowo-telewizyjnych na terenie całego kraju. W czerwcu 2012 roku spółka uruchomiła czwarty multipleks Naziemnej Telewizji Cyfrowej dla Cyfrowego Polsatu.

Źródło: media2.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *