W KRRiT o usługach dodatkowych oferowanych w DAB+

7 listopada 2014 roku w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbyło się spotkanie Zespołu ds. wdrażania radiofonii cyfrowej z udziałem ekspertów niemieckiego Instytutu Fraunhofera poświęcone usługom dodatkowym oferowanym w standardzie DAB+.

Spotkanie wpisuje się w dyskusję, która toczy się w Europie i dotyczy różnych aspektów wdrażania radia cyfrowego. W kilku krajach europejskich radio cyfrowe jest już mocno obecne, w kilku innych przechodzi z fazy eksperymentu do fazy poważnych wdrożeń, kilka krajów podaje daty wyłączenia radia analogowego. Z ich doświadczeń i wiedzy możemy czerpać niemal bez ograniczeń. Cieszy nas, że w Niemczech, skąd pochodzą nasi goście nastąpiło ogromne przyspieszenie we wdrażaniu radia cyfrowego przy zaangażowaniu władz, nadawców komercyjnych i producentów sprzętu. W kontekście związków gospodarczych, jakie łączą nasze kraje, to bardzo dobry prognostyk – powiedział otwierając spotkanie Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli eksperci Alexander Zink i Guido Leisker reprezentujący niemiecki Instytut Fraunhofera oraz Piotr Bieniek z firmy Mediamobile, którzy przedstawili aspekty techniczne, marketingowe i funkcjonalne usługi Journaline, Traffic and Travel Information, dźwięku przestrzennego Surround 5:1 oraz Emergency Warning Service.

Journaline to usługa dostarczania aktualnych informacji tekstowych o charakterze ogólnym – podobna do teletekstu. Treść i rodzaj przesyłanych informacji zależą od nadawcy. Informacje mogą zawierać prognozy pogody, doniesienia polityczne i finansowe, infografiki, ale też np. rozkład lotów, informacje o programach, playlisty, podcasty – a zatem bardzo różne rodzaje kontentu. Mechanizm, w oparciu o który działa Journaline jest zdolny do kierowania zarówno treści jak i reklamy do konkretnego odbiorcy. W bardziej rozbudowanych odbiornikach radiowych, np. współpracujących z systemami operacyjnymi na smartfony możliwe stają się usługi dodatkowe np. kupno plików z aktualnie odsłuchiwaną przez odbiorcę muzyką.

Traffic and Travel Information – system TPEG to adresowana do kierowców usługa nawigacyjna udostępniająca informacje o ruchu drogowym i bieżących wydarzeniach na drodze. Twórcy TPEG, dostępnego na razie w postaci aplikacji na tablety i telefony, widzą przyszłość usługi w radiu cyfrowym. Będzie ona łatwiejsza w użyciu i mniej angażująca podczas jazdy niż ma to miejsce w przypadku urządzeń mobilnych. Oprócz informacji o tym, co dzieje się na drogach w usłudze TPEG możliwe jest również uzyskanie informacji o aktualnych warunkach pogodowych czy ograniczeniach prędkości. Trwają również prace nad systemem odnajdywania wolnych miejsc parkingowych, informowania o nich, a nawet bezpośrednią nawigacją do nich.

Emergency Warning Service to system alarmowy informujący o zagrożeniach i katastrofach. Jego wykorzystanie w cyfrowym odbiorniku radiowym umożliwi dotarcie z komunikatem do najliczniejszej grupy odbiorców spośród wszystkich innych użytkowników mediów. Mobilne radia cyfrowe na baterie mogą funkcjonować np. w przypadku katastrofy systemu zasilania w energię elektryczną, gdy zawodzą inne środki przekazu. Emergency Warning Service w technologii DAB+ daje możliwość wysyłania informacji tekstowych o zagrożeniach, dzięki czemu mogą one dotrzeć także do osób niedosłyszących. Usługa umożliwia wysyłanie informacji w różnych językach, co czyni je zrozumiałymi dla obcokrajowców. Emergency Warning Service może wykorzystywać usługę Journaline lub wysyłać informację o zagrożeniu w postaci grafiki lub obrazów. Producenci EWS pracują również nad możliwością automatycznego włączanie odbiorników radiowych w przypadku wystąpienia zagrożenia i natychmiastowego informowania o nim.

System Surround 5:1, w który wyposażone może być cyfrowe radio to kolejny krok w kierunku uzyskania doskonałej jakości, wielokanałowego dźwięku przestrzennego.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji zainteresowanych wdrożeniem tego typu usług: Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Towarzystwo im. Fraunhofera to największa w Europie organizacja zajmująca się badaniami stosowanymi. Skupia ponad osiemdziesiąt ośrodków naukowo-badawczych w Niemczech, zajmujących się takimi dziedzinami jak zdrowie, żywienie, środowisko, bezpieczeństwo, informacja i komunikacja, transport, energia oraz technologia produkcji. Partnerzy i zleceniodawcy badań to przede wszystkim przedsiębiorstwa przemysłowe, a także firmy usługowe oraz instytucje publiczne.

Cyfrowe radio jest częścią procesu cyfryzacji zgodnego z prawem europejskim i polskim, wdrażanym w praktyce w wielu rozwiniętych krajach unijnych i na świecie. Polska administracja rządowa w międzynarodowych uzgodnieniach dotyczących gospodarki widma częstotliwości zarezerwowała pasma przeznaczone dla radia cyfrowego zabezpieczając nasze narodowe interesy w tym względzie. Radio cyfrowe to nowoczesne narzędzie informatyczne w nowej cyfrowej rzeczywistości, zachowujące przy tym dotychczasowe cechy radia, tyle że w lepszej jakości technicznej. Przede wszystkim jednak ma wiele nowych, użytecznych funkcji dających wygodny dostęp do informacji i wiedzy, poprawiających jakość życia i bezpieczeństwo w stanach nadzwyczajnych. Rozwój radia cyfrowego to element cywilizacyjnych przemian obejmujących nie tylko zmiany technologiczne, ale wymiar ekonomiczno-rynkowy i społeczny. Ta technologia daje możliwość rozwoju programowego radiofonii, ale także pozwala na rozwój rynku radiowego i reklamowego, które są obecnie w fazie zastoju ze względu na wyczerpanie zasobów częstotliwości w paśmie UKF. Nowe funkcje dają możliwość rozwoju nowych przedsięwzięć o charakterze informatyczno-logistycznym. Odpowiedzialność za rozwój radia cyfrowego jest częścią odpowiedzialności za rozwój państwa. Ta perspektywa może rodzić obawy i niechęć biorącą się z niewiedzy lub obrony zastanych interesów, nie zmienia jednak faktu, że nie można w żaden racjonalny sposób uzasadnić pozbawienia słuchaczy nowoczesnego medium poprawiającego komfort i bezpieczeństwo życia. Odpowiedzialność za wdrażanie cyfrowego radia spoczywa na administracji rządowej i organach regulacyjnych. W tym procesie nie wolno popełnić największego błędu – błędu zaniechania – podkreślił na zakończenie spotkania Witold Graboś, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *