Uczniowie pomagają Polakom w przejściu na Naziemną Telewizję Cyfrową

6 marca na zaproszenie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdaleny Gaj, z wizytą do Warszawy przybyli wolontariusze z Cyfrowych Brygad z Wielkopolski, Pomorza i Podlasia. Zaproszenie wystosowane przez Prezesa UKE to szczególna forma podziękowania za bezinteresowne zaangażowanie uczniów szkół średnich z Poznania, Gdyni, Wejherowa, Gdańska, Białegostoku i Turka w procesie wdrażania cyfryzacji telewizji naziemnej (NTC).

Pomysł na Cyfrowe Patrole zrodził się w ubiegłym roku w Poznaniu, gdzie z inicjatywy Dyrektora Delegatury UKE, Janusza Kujawskiego, nawiązana została współpraca z Zespołem Szkół Łączności. Powstał pierwszy Cyfrowy Patrol, który po przeszkoleniu i wyposażeniu w niezbędny sprzęt w ramach II etapu cyfryzacji telewizji naziemnej udzielił pomocy kilkudziesięciu osobom w podeszłym wieku. Dwaj uczniowie, Dominik Andrzejewski i Marek Balcerzak, z Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu realizowali zgłoszenia, które napływały do delegatury UKE i dyrekcji ZSŁ. Uczniów wiedzą techniczną wspierali pracownicy UKE oraz nauczyciele i dyrekcja szkoły. Transport zapewnił Urząd Wojewódzki.

Inny model współpracy w zakresie popularyzacji wiedzy na temat naziemnej telewizji cyfrowej realizowany jest na Pomorzu, gdzie z inicjatywy Dyrektora Delegatury UKE, Marka Stęchłego, nawiązano współpracę z Zespołem Szkół Chłodniczych i Elektrycznych w Gdyni, Zespołem Szkół Ponadgimnazialnych Nr 2 w Wejherowie oraz Zespołem Szkół Łączności w Gdańsku. Przygotowano specjalne szkolenie dla uczniów tych szkół, którzy następnie wcielili się w rolę nauczycieli – ambasadorów i przekazywali zdobytą wiedzę uczniom szkół gimnazjalnych. Powstała w ten sposób nowa forma popularyzacji zagadnień związanych z cyfryzacją telewizji naziemnej. Metoda ta okazała się bardzo skuteczna, gdyż gimnazjaliści przekazywali zdobytą wiedzę rodzinie oraz znajomym.

Oba modele sprawdziły się w praktyce przynosząc szereg korzyści zarówno dla osób poszukujących pomocy jak i dla samych uczniów, którzy zdobywają w ten sposób pierwsze doświadczenia zawodowe i przygotowują się do wejścia na rynek pracy.

Model Wielkopolski znalazł już swoich kontynuatorów i naśladowców na Podlasiu i w Wielkopolsce. 30. uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych z Białegostoku zostało przeszkolonych przez pracowników delegatury UKE, a o możliwości korzystania z bezpłatnej pomocy uczniów mieszkańców informowały lokalne media. Akcję wesprą także uczniowie z innej podlaskiej miejscowości – Łapy. Również w Wielkopolsce do programu dołączyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku.

Pomoc młodych ludzi to niezwykle ważny i cenny dar – podkreśla Prezes Magdalena Gaj. – Bez zaangażowania i bezinteresownego wsparcia uczniów dotarcie z pomocą do osób w wieku podeszłym wymagałoby zdecydowanie więcej czasu. Zastanawialiśmy się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, w jaki sposób moglibyśmy odwdzięczyć się za bezinteresowną pomoc – dodaje Magdalena Gaj. – aangażowanie uczniów spotkało się z dużym poparciem telewizji publicznej. Wypracowaliśmy wspólnie program wizyty, który pozwoli Ambasadorom Naziemnej Telewizji Cyfrowej poznać telewizję „od kuchni”. Mam nadzieję, że ta wizyta oraz drobne upominki, które przygotowaliśmy będą dla uczniów miłą nagrodą, a sama akcja zyska naśladowców. Projekt Cyfrowych Brygad powinien być kontynuowany w kolejnych etapach wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej, zachęcamy inne szkoły do podobnej współpracy – podsumowuje Prezes UKE.

Program wizyty wolontariuszy obejmuje m.in.: rozmowę w na żywo w telewizji, spotkanie z gwiazdami telewizyjnymi, wizyty w studiach telewizyjnych oraz wręczenie dyplomów i wyróżnień.

Przypominamy – 19 marca sygnał analogowej telewizji naziemnej z nadajników: Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa oraz Wisła zostanie całkowicie wyłączony i zastąpiony sygnałem cyfrowym. Osoby mieszkające w zasięgu tych nadajników będą mogły w pełni korzystać z możliwości jakie daje Naziemna Telewizja Cyfrowa.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *