UKE planuje przeznaczyć pasmo 700 MHz na internet szerokopasmowy

Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje wdrożyć drugą dywidendę, czyli przeznaczyć pasmo 700 Mhz obecnie wykorzystywane przez telewizję cyfrową, na internet szerokopasmowy – dowiedział się serwis www.naziemna.info. Oznacza to, że w chwili obecnej UKE nie widzi możliwości tworzenia nowych multipleksów lokalnych.

W związku z planami wdrożenia drugiej dywidendy, czyli przeznaczenia pasma 700MHz obecnie wykorzystywanego przez telewizję cyfrową, na internet szerokopasmowy, Prezes UKE w chwili obecnej nie widzi możliwości tworzenia nowych multipleksów lokalnych – czytamy w odpowiedzi UKE na pytanie o nowe lokalne multipleksy, które serwisowi www.naziemna.info przekazał Zdzisław Wójcik z UKE.

Nie powstaną też piąty (MUX-L5), szósty (MUX-L6) i ósmy (MUX-L8) multipleks lokalny Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Postępowania wobec wniosków o rezerwację częstotliwości złożonych przez Michał Winnicki Entertainment dla obszarów wykorzystywania częstotliwości Gorzów Wielkopolski 2 i Zielona Góra 1 oraz spółki TVL dla obszaru Jelenia Góra 1 (multipleksów lokalnych utworzonych, aby zapewnić możliwość przejścia z emisji analogowej na cyfrową Telewizji Odra) zakończyły się wydaniem decyzji odmownych.

Plany UKE co do pasma 700 MHz w istotny sposób utrudnią powstanie kolejnych multipleksów ogólnopolskich Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a przede wszystkim szóstego multipleksu (MUX-6), który w większości miał być budowany na częstotliwościach z pasma 700 MHz.

Należy też przypomnieć, że starania o częstotliwości dla piątego multipleksu (MUX-5) rozpoczęła już spółka EmiTel.

Źródło: www.naziemna.info

Dalsze komercyjne rozpowszechnianie powyższej informacji w całości lub w części możliwe tylko po uprzednim kontakcie z i za zgodą serwisu www.naziemna.info.

One Comment on “UKE planuje przeznaczyć pasmo 700 MHz na internet szerokopasmowy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *