Kino w domu, czyli gdzie umiejscowić telewizor?

Umiejscowienie telewizora, a także wysokość na jakiej odbiornik się znajduje oraz odległość od miejsca, w którym siedzimy, mają ogromne znaczenie na komfort oglądania. Aby zaaranżować funkcjonalny i wygodny kącik telewizyjny w swoim domu, należy przestrzegać kilku sprawdzonych zasad. Dzięki temu oglądanie ulubionego serialu czy wieczorny seans filmowy, będą jeszcze przyjemniejsze.

Telewizor jest nieodłącznym elementem wyposażenia domu. Zapewnia rozrywkę i pozwala miło spędzić czas w trakcie oglądania ulubionego serialu lub programu. Nowoczesne odbiorniki wykonane są w elegancki i minimalistyczny sposób, dlatego stanowią także efektowny dodatek do aranżacji wnętrza. Zanim jednak umieścimy w konkretnym miejscu telewizor, warto się zastanowić czy na pewno jest ono odpowiednie.

Strefa relaksu

Zazwyczaj telewizor umieszcza się w pokoju dziennym tam, gdzie ustawiamy kanapę oraz fotele. Architekci projektujący rozkład mieszkań oraz domów często uwzględniają na przygotowanym planie umiejscowienie telewizora. Warto sięgnąć do tych dokumentów, ponieważ specjaliści z pewnością dokonali takiego rozmieszczenia w przemyślany sposób. Przede wszystkim należy unikać stawiania telewizora w pobliżu okna lub naprzeciw niego – w takim przypadku światło dzienne może obniżyć jakość obrazu. Ponadto należy unikać przecięć szlaków komunikacyjnych. Nie chcemy przecież żeby w decydującym momencie filmu przed ekranem przechodzili pozostali domownicy. Najlepszym miejscem będzie o ile to naturalnie możliwe, pusta ściana lub wnęka, która będzie przeznaczona jedynie dla telewizora.

Wysokość i odległość

Jeśli wiemy już, w którym miejscu będzie znajdował się telewizor, musimy pamiętać, że na komfort oglądania będzie miała wpływ odległość od odbiornika, a także wysokość na jakiej będzie się on znajdował. Odległość, w jakiej powinniśmy znajdować się od telewizora w trakcie oglądania jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim jest to wielkość samego odbiornika oraz jakość wyświetlanego obrazu. Jeśli zakupiliśmy duży telewizor 4k, który wyświetla obraz w jakości jeszcze lepszej niż full HD, aby dostrzec wszystkie detale i w pełni cieszyć się możliwościami sprzętu powinniśmy odsunąć fotele i kanapę od odbiornika.

Natomiast jeśli chodzi o wysokość, na jakiej powinien znajdować się telewizor to jest to około 100-110 centymetrów. Naturalnie podana wartość jest jedynie umowna, a znacznie efektywniejszym rozwiązaniem jest takie wymierzenie miejsca, w którym będzie stał telewizor, aby środek odbiornika znajdował się na wysokości oczu osoby siedzącej w takiej pozycji, w jakiej będzie ona oglądać emitowany obraz. Dzięki temu unikniemy zadzierania lub pochylania głowy, co z pewnością ma ogromny wpływ na komfort oglądania.

Ustawiony na szafce lub wiszący

Ważnym aspektem jest także sposób, w jaki zamontujemy telewizor w wybranym miejscu. Możemy go po prostu ustawić na przeznaczonych ku temu szafkach tv lub specjalnych nowoczesnych meblościankach. Takie rozwiązanie daje dodatkowo możliwość wygodnego ustawienia dekoderów czy odtwarzaczy. Z kolei w minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się znakomicie podtynkowe zestawy montażowe. Umożliwiają one nie tylko zawieszenie telewizora, ale też ukrycie w ścianie przewodów. Niestety montaż takiego systemu mocującego wymaga niewielkiego remontu, ponieważ peszel, którym będą poprowadzone przewody musi być wmurowany w ścianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *